24.06.2021
Телеканал NTD

Нобелівська премія з фізики: клімат і хаос

Нобелівська премія з фізики: клімат і хаос

Нобелівську премію з фізики цього року розділять японо-американський, німецький та італійський учені. Їхні дослідження допомогли зрозуміти..

Дата завантаження: 2021-10-24

video

Нобелівську премію з фізики цього року розділять японо-американський, німецький та італійський учені. Їхні дослідження допомогли зрозуміти складні фізичні системи, наприклад клімат Землі.

Половину суми призу в мільйон 150 тисяч доларів отримають Сюкуро Манабе та Клаус Гассельман.

На думку Академії, дослідження Манабе в Принстонському університеті в 60-х роках заклали основу для сьогоднішнього розуміння клімату Землі.

Тим часом Гассельман розробив моделі, згідно з якими викиди вуглекислого газу можуть спричинювати підвищення температури на поверхні Землі.

Друга половина премії дістанеться Джорджо Парізі. У 80-х роках він відкрив так звані приховані закономірності в русі газів і рідин, які здаються хаотичними. Його модель можна застосувати й щодо інших аспектів науки: від атомарного до планетарного рівня.

Як і торік, через пандемію у Швеції не буде традиційного бенкету й церемонії вручення нагород. Лауреати отримають нагороди на батьківщині.

Торік Нобелівську премію з фізики вручили за вивчення чорних дір. А першу в історії нагороду в 1901 році отримав Вільгельм Конрад Рентген за відкриття ікс-проміння.
Коротке посилання на цю сторінку:

Нобелівська премія з фізики: клімат і хаосМарсохід НАСА взяв першу пробу марсіанського камінняВакцина з дерев: де вирощують унікальний засіб захисту від COVIDДослідження: какаду навчають один одного відкривати сміттєві бакиРобот досліджуватиме нори, щоб урятувати вомбатів від кліщівНова тростина для сліпих, яка повідомляє, коли приїде автобусУ Греції тестують дрон для доставляння ліків до віддалених районівОстанки колишнього раба розкривають таємниці життя ПомпеївСкарби жерців: під мексиканською пірамідою знайшли стародавні артефакти