13.04.2024
Телеканал NTD

У Швеції працює перше у світі переробне підприємство з автоматичним сортуванням текстильних відходів

У Швеції працює перше у світі переробне підприємство з автоматичним сортуванням текстильних відходів

Щороку в Євросоюзі викидають майже шість мільйонів тонн текстилю. Це одинадцять кілограмів на людину. Багато речей..

Дата завантаження: 2024-04-13

video

Щороку в Євросоюзі викидають майже шість мільйонів тонн текстилю. Це одинадцять кілограмів на людину. Багато речей можна використовувати як вторсировину. Але тут починаються складнощі. Для перероблення годиться не все, отже відходи треба сортувати. За таких обсягів це дуже важке завдання.

Знайти вихід змогли у Швеції. На переробному заводі в Мальме працює перша у світі установка, яка автоматично сортує текстиль.

Машина рівномірно розподіляє відходи конвеєрними стрічками. Після цього речі потрапляють під ближнє інфрачервоне випромінювання та проходять спектроскопічний аналіз.

[Анна Вілен, працівниця переробного заводу]:

«Такий же метод застосовують для сортування пластику. Інфрачервоні промені просвічують тканину, і машина визначає склад волокна».

Потім стиснене повітря здуває річ на потрібну стрічку. Після сортування текстиль упаковують і відправляють на перероблення.

Установка може розпізнавати три типи тканин одночасно. За рік тут сортують 24 тисячі тонн текстилю. Це майже третина того, що за такий самий період викидають у Швеції.

[Анна Вілен, працівниця переробного заводу]:

«Це перше таке підприємство, але абсолютно точно не останнє. Європі знадобиться набагато більше заводів з автоматизованим сортуванням».

У Європі текстильні відходи переважно спалюють або відправляють на звалище. Раніше країни ЄС домовилися заборонити знищення непроданих текстильних товарів. Також, на думку експертів, треба відмовитися від так званої швидкої моди.

[Ельзе Скольд, доцент Данської королівської академії мистецтв]:

«Часто перероблення текстилю прирівнюють до економіки замкнутого циклу. Але для цього потрібен якісний текстиль, якісна продукція, яку можна неодноразово переробляти, чого ми не робимо. Зараз ми переробляємо текстиль дуже низької якості й перетворюємо його на нову низькоякісну тканину, а це безглуздо».

Фахівці також кажуть, що змішані тканини поки що не підходять для перероблення. Зазвичай вторсировиною стає бавовна, льон, шерсть і поліестер.
Коротке посилання на цю сторінку:

У Швеції працює перше у світі переробне підприємство з автоматичним сортуванням текстильних відходівЗ олії — біопальне: новий завод у ДубаїВ ОАЕ знайшли золоті монети віком 2000 роківМорозильні камери з відходів роблять у кенійському місті МомбасаЗнахідка в Помпеях розкриває таємниці будівництва стародавніх римлянЯк «суперличинки» допоможе розв’язати проблему перероблення пластикуБерезень 2024 став найспекотнішим в історіїНовинки мобільних технологій показали на Mobile World CongressЗа поведінкою тварин під час сонячного затемнення спостерігатимуть науковці СШАЯк співають кити: данські вчені виявили спеціальний орган

Підпишись на e-mail розсилку

Вибери, що б ви хотіли отримувати на свій e-mail: