25.11.2024
Телеканал NTD

Греко-іллірійський шолом віком 2500 років знайшли в Хорватії

Греко-іллірійський шолом віком 2500 років знайшли в Хорватії

Греко-іллірійський шолом віком 2500 років знайшли на півострові Пелєшац у Хорватії. Артефакт виявили в кам'яному кургані...

Дата завантаження: 2024-05-25

video

Греко-іллірійський шолом віком 2500 років знайшли на півострові Пелєшац у Хорватії. Артефакт виявили в кам’яному кургані. Ця знахідка дає змогу по-новому подивитися на історію та культуру іллірійців.

Це вже другий такий шолом, що потрапив до рук учених. Перший знайшли у 2020 році.

[Хрвоє Потребіца, археолог]:

«Ми бачимо, що в V столітті до нашої ери тут з’явилася дуже могутня еліта. Люди, які до неї належали, демонстрували престиж, одягаючи таке ексклюзивне військове спорядження, як греко-іллірійський шолом. Ці предмети вказують на економічні та культурні зв’язки Середземномор’я з рештою Європи».

Цей шолом не використовували як ритуальний предмет під час поховання. Імовірно, його принесли в дар божеству чи якійсь людині набагато пізніше після похорону.

[Хрвоє Потребіца, археолог]:

«Ми думаємо, що шолом не пов’язаний з якоюсь конкретною людиною, яка тут похована, бо на цьому місці покояться останки десятків людей».

Предки іллірійців — це кочові індоєвропейські племена, які прийшли на територію Іллірії з півночі. На думку науковців, вони оселилися на східному узбережжі Адріатичного моря приблизно 3000 тому. У V столітті до нашої ери іллірійці досягли піка свого процвітання.

[Домагій Перкіц, археолог]:

«Про багатство громади, яка тут жила, можна судити з багатьох артефактів, знайдених у могильних курганах. Імовірно, воно з’явилося завдяки торгівлі та контролю над торговими шляхами, що проходять з південного сходу на північний захід і далі на Балкани».

Археологи знайшли десятки курганів біля сіл Закоторац та Накована.

[Іван Паміц, краєзнавець]:

«Ці кургани розграбували римляни, які прибули сюди в останні десятиліття I століття до н.е. Тоді Октавіан, майбутній римський імператор, очолював воєнні кампанії проти іллірійців на східному узбережжі Адріатики».

Давні римляни підкорили іллірійців, і ті поступово асимілювалися з іншими народностями. Іллірійська культура та мова зникли.

Разом із шоломом археологи знайшли скляне намисто та інші прикраси, а ще фібули — застібки для одягу.
Коротке посилання на цю сторінку:

Греко-іллірійський шолом віком 2500 років знайшли в ХорватіїВ Австралії чагарники допоможуть отримувати електроенергіюНауковці підтвердили, що виявили новий вид давніх іхтіозаврівІмператорські пінгвіни під загрозою: льоду дедалі меншеЗа поведінкою тварин під час сонячного затемнення спостерігатимуть науковці СШАУ пластику знайшли набагато більше хімікатів, ніж виявили ранішеЯрмарок роботів проходить у данському місті ОденсеВелетенські 3D-принтери можуть змінити майбутнє будівництваАртефакти з «Британських Помпеїв» показали на виставці в АнгліїРожевий шум, можливо, допомагає міцніше спати

Підпишись на e-mail розсилку

Вибери, що б ви хотіли отримувати на свій e-mail: