Греко-іллірійський шолом віком 2500 років знайшли на півострові Пелєшац у Хорватії. Артефакт виявили в кам’яному кургані. Ця знахідка дає змогу по-новому подивитися на історію та культуру іллірійців.
Це вже другий такий шолом, що потрапив до рук учених. Перший знайшли у 2020 році.
[Хрвоє Потребіца, археолог]:
«Ми бачимо, що в V столітті до нашої ери тут з’явилася дуже могутня еліта. Люди, які до неї належали, демонстрували престиж, одягаючи таке ексклюзивне військове спорядження, як греко-іллірійський шолом. Ці предмети вказують на економічні та культурні зв’язки Середземномор’я з рештою Європи».
Цей шолом не використовували як ритуальний предмет під час поховання. Імовірно, його принесли в дар божеству чи якійсь людині набагато пізніше після похорону.
[Хрвоє Потребіца, археолог]:
«Ми думаємо, що шолом не пов’язаний з якоюсь конкретною людиною, яка тут похована, бо на цьому місці покояться останки десятків людей».
Предки іллірійців — це кочові індоєвропейські племена, які прийшли на територію Іллірії з півночі. На думку науковців, вони оселилися на східному узбережжі Адріатичного моря приблизно 3000 тому. У V столітті до нашої ери іллірійці досягли піка свого процвітання.
[Домагій Перкіц, археолог]:
«Про багатство громади, яка тут жила, можна судити з багатьох артефактів, знайдених у могильних курганах. Імовірно, воно з’явилося завдяки торгівлі та контролю над торговими шляхами, що проходять з південного сходу на північний захід і далі на Балкани».
Археологи знайшли десятки курганів біля сіл Закоторац та Накована.
[Іван Паміц, краєзнавець]:
«Ці кургани розграбували римляни, які прибули сюди в останні десятиліття I століття до н.е. Тоді Октавіан, майбутній римський імператор, очолював воєнні кампанії проти іллірійців на східному узбережжі Адріатики».
Давні римляни підкорили іллірійців, і ті поступово асимілювалися з іншими народностями. Іллірійська культура та мова зникли.
Разом із шоломом археологи знайшли скляне намисто та інші прикраси, а ще фібули — застібки для одягу.
Коротке посилання на цю сторінку: