Ядерну енергію хочуть використати для боротьби з комарами в Аргентині. Вид айдес айгіпті переносить такі хвороби, як лихоманка денге та чикунгунья.
Над проєктом почали працювати після великого спалаху вірусу Зіка у 2016 році.
[Маріана Мальтер Террада, науковець]:
«Це занепокоїло, бо захворювання небезпечне. Лікарі помітили, що у вагітних жінок, що перехворіли, можуть народжуватися діти з вадами розвитку».
Учені збирають личинки так званих «міських» комарів. Потім вибирають самців. Їх стерилізують за допомогою опромінення.
[Маріана Мальтер Террада, науковець]:
«При цьому використовують певну дозу, щоб комарі не втратили конкурентоздатності. Потім їх випускають на волю. Це, як і раніше, конкурентно задні комарі, які спаровуються із самками, але потомство не з’являється».
За розрахунками вчених, згодом популяція має скоротитися. Отже, поменшає переносників інфекцій.
[Андреа Ноемі Авалос, біолог]:
«Я вважаю метод стерилізації комах провідним і перспективним. За його допомогою досягли величезного успіху в боротьбі з плодовими мухами. Думаю, є великий потенціал і в боротьбі з переносниками лихоманки денге — комарами».
Торік в Аргентині лихоманкою денге заразилося 130 тисяч осіб, із них 68 померло.
Метод стерилізації комах опроміненням почали застосовувати в середині минулого століття. Його перевага перед хімікатами в тому, що він спрямований на конкретний вид і не шкодить природі загалом. Тоді як від інсектицидів потерпають також і люди, і тварини. До того ж у багатьох регіонах комарі адаптувалися до хімічних препаратів.
Коротке посилання на цю сторінку: