У місті Помпеї археологи працюють над збереженням пам’яток римської доби. Але не лише руїни потребують уваги.
Поки туристи досліджують Помпеї, тутешні працівники намагаються дати уявлення про ремесла давніх римлян. Одне з них — фарбування тканин.
[Габріель Цухтрігель, директор археологічного комплексу «Помпеї»]:
«Для фарбування текстилю використовували натуральні компоненти. Зрозуміло, що жодної хімії вони не мали, тому вони використовували рослини. Деякі завозили, інші — росли вдома».
Дві третини Помпеїв досі поховані під застиглою лавою, яка давно поросла рослинами й травою.
Тут виконують і сільськогосподарську програму, саджаючи виноградники та оливкові гаї, а також випасаючи овець, які не дають траві стати надто високою.
На розкопаних ділянках відтворюють сади, використовуючи ті ж рослини, що були тут до виверження Везувію.
А дізнався про них головний садовий історик Помпеїв Мауріціо Бартоліні, вивчивши тексти римського натураліста Плінія Старшого, який загинув під час виверження.
[Мауріціо Бартоліні, головний садовий історик комплексу «Помпеї»]:
«Багато рослин має властивість забарвлювати. Найчастіше використовували лаванду та шкаралупу волоського горіха, бузину та шипшину».
Бартоліні в найдрібніших деталях дослідив рослинний світ на мозаїках та фресках Помпеїв. Потім відтворив його на подвір’ях колись багатих будинків.
А ще відвідувачі можуть купити традиційно пофарбовані хустки з малюнками, що нагадують фрески Помпеїв.
[Софі Хей, археолог]:
«Тканину привозили сюди й занурювали в ці великі заглиблення. Так її готували. А потім кип’ятили. Ці заглиблення насправді були покриті металом, щоби тканину можна було кип’ятити з барвниками».
За допомогою рослин давні римляни не тільки фарбували тканини, але й використовували їх у кулінарії та медицині.
Руїни Помпеїв, поховані під вулканічним попелом у 79 році нашої ери, і досі лишаються одними з головних туристичних пам’яток Італії.
У 2023 році Помпеї відвідало майже чотири мільйони туристів.
Коротке посилання на цю сторінку: