Десятки людей затримали в Гонконгу в річницю вбивства студентів на площі Тяньаньмень. 34 роки тому компартія Китаю відправила танки на придушення протестів молоді. Відтоді в Гонконгу завжди проходили наймасовіші заходи на згадку про загиблих.
Але останнім часом активісти Гонконгу й самі зазнають переслідувань. Відколи Пекін ухвалив закон про нацбезпеку, регіон утрачає автономію. Вечори пам’яті 4 червня заборонено.
Арештовують навіть за одиночні акції.
Так, цього разу поліція затримала Александру Вонг. Це відома продемократична активістка, яку називають «Бабуся Вонг».
Ще одного активіста затримали, бо він тримав у руках сценарій театральної постановки «35-те травня». Її не показували в Гонконгу з 2020 року, коли ухвалили закон про нацбезпеку. У виставі йдеться про подружжя, сина якого вбили на Тяньаньмень, коли в 1989 році військовики відкрили по студентах вогонь.
Але виставу показали в столиці Тайваню. Тепер найбільші заходи на згадку про події 4 червня відбуваються тут. Учасники акції зазначають, що Тайвань має активніше обстоювати власну свободу й цінності.
[учасниця вечора пам’яті]:
«Наші предки боролися за свободу, тому ми маємо пам’ятати історію. Але ми також маємо бути обережними: ми не можемо допустити, щоб демократію і свободу знову утискали».
Заходи на згадку про загиблих на Тяньаньмень пройшли також і в інших куточках світу, зокрема в Лондоні та Сіднеї.
Нині в материковому Китаї будь-яку згадку про ті події жорстко цензурують. Досі невідомо, скільки протестувальників утратило життя. За різними даними, загинуло від кількох сотень до десяти тисяч.
Коротке посилання на цю сторінку: