Механізм вирішення суперечностей
Іран закликали відповісти
Три європейські країни офіційно поставили під сумнів ядерну угоду з Іраном. Франція, Велика Британія та Німеччина запустили механізм вирішення суперечностей у межах договору після того, як Тегеран оголосив, що повністю припиняє дотримуватися будь-яких обмежень, прописаних у документі.
Початок дії механізму може стати причиною відновлення санкцій ООН, які зняли 2015 року, коли було підписано угоду.
Для Лондона, Парижа та Берліна це найрішучіша спроба примусити Тегеран дотримуватися умов угоди. Вони оголосили, що хочуть запобігти ядерній кризі та ескалації конфлікту між Іраном і США.
Виступаючи перед Європарламентом у Страсбурзі, Верховний представник ЄС з питань закордонних справ Жозеп Боррель сказав, що Європа не прагне повернути санкції.
[Жозеп Боррель, Верховний представник ЄС з питань закордонних справ]:
«Думаю, це має бути цілком зрозуміло, що мета — знайти правильне рішення і повернутися до повного виконання цього договору».
Міністерство закордонних справ Ірану назвало такий крок трьох країн ЄС пасивною дією.
2018 року президент Дональд Трамп вивів США з договору, назвавши його занадто «слабким». Після цього Вашингтон відновив санкції, які завдають значної шкоди іранській економіці.
Відтоді Іран постійно віддалявся від дотримання норм угоди, виправдовуючи це діями Вашингтона. Раніше цього місяця він заявив, що знімає із себе всі обмеження щодо рівня збагачення урану, проте й далі співпрацюватиме з МАГАТЕ.
Тепер головне питання полягає в тому, чи не стане механізм вирішення суперечностей останнім цвяхом, забитим у труну угоди.
Прем’єр-міністр Великої Британії відповідає на це запитання ствердно. Він уже закликав почати нові переговори й затвердити всеосяжнішу угоду з Тегераном.
Коротке посилання на цю сторінку: