У цій світлій майстерні, що на японському острові Сікоку, здається, ніби час зупинився. Кілька майстринь ретельно роблять стібок за стібком, створюючи прекрасні візерунки на твердій кульці. У Японії їх називають «темарі».
Традиції створення темарі вже сотні років. Колись цими м’ячиками гралися жінки та діти. Тепер це цінний витвір мистецтва, яким власники дорожать, як картиною чи скульптурою.
На кожному японському острові була своя техніка створення темарі. Ейко Аракі успадкувала та зберігає традиції острова Сікоку.
[Ейко Аракі, майстриня з виготовлення темарі]:
«Кажуть, що історія темарі, японського розшитого м’ячика, триває більш як 1000 років. Це частина дуже давньої традиції Японії. Але вважають, що темарі санукі-кагарі з префектури Кагава робили в період Едо з 1603 по 1868 рік».
Увесь м’ячик роблять вручну.
[Томое Мідзобуті, майстриня з виготовлення темарі]:
«Найскладніше — зробити основу темарі. Її роблять з рисового лушпиння, обгорнутого тонким папером. Основу обмотують нитками, поки вона не перетвориться на кулю. Навіть з багаторічним досвідом іноді виходить добре, а іноді — ні».
На готовій кулі нитками роблять розмітку, і вона стає схожою на глобус. Потім вишивають візерунок.
[Ейко Аракі, майстриня з виготовлення темарі]:
«З нічого народжується щось прекрасне, що радує людей. Ось у чому суть темарі».
Нитки для темарі використовують бавовняні. Забарвлюють їх самі й лише натуральними фарбами, переважно з рослин. Нитки просочують соєвим відваром — так бавовна краще фарбується. Колірна гама сягає 140 відтінків.
Вишивати темарі дуже складно — не лише через візерунки, а й тому що кулька тверда. На навчання йде десять років, але Ейко має багато послідовниць.
[Ейко Аракі, майстриня з виготовлення темарі]:
«Коли люди починають відчувати радість, попри труднощі, які супроводжують виготовлення темарі, вони зазвичай і далі цим займаються».
Темарі зі складними візерунками коштують сотні доларів, але є і дешевші — за 40 і навіть за 10 доларів. Маленькими темарі можна прикрашати ялинку. Також майстрині роблять кульки з ароматичними травами.
[Ейко Аракі, майстриня з виготовлення темарі]:
«За допомогою темарі я хочу донести думку, що деякі прекрасні речі можна зробити тільки вручну».
Коротке посилання на цю сторінку: