28.08.2021
Телеканал NTD

Нобелівська премія з хімії: інструмент синтезу молекул

Нобелівська премія з хімії: інструмент синтезу молекул

Німець Беньямін Ліст й американець із шотландським корінням Девід Макміллан отримали Нобелівську премію з хімії 2021..

Дата завантаження: 2021-10-28

video

Німець Беньямін Ліст й американець із шотландським корінням Девід Макміллан отримали Нобелівську премію з хімії 2021 року. Вони розробили інструменти для створення молекул, які допоможуть зробити ліки дешевшими та екологічнішими.

Науковці розділять призові 10 мільйонів шведських крон. Це мільйон 140 тисяч доларів. Їхнє головне відкриття — асиметричний органокаталіз. Це інструмент синтезування молекул.

Тривалий час були відомі лише два види каталізаторів: метали й ферменти. Обидва науковці незалежно один від одного відкрили асиметричний органокаталіз, який ґрунтується на невеликих органічних молекулах.

[Гайнер Лінке, професор нанофізики]:
«Мова йде про розроблення того, що називається каталізатором. Каталізатор — це прискорювач хімічної реакції, що дає змогу її пришвидшити й направити на створення молекули, яка вам потрібна».

Королівська академія заявила, що каталізатори нового покоління безпечніші для довкілля й дешевші у виробництві. Завдяки їм можна буде створити нові фармацевтичні препарати, пластик, парфумерію та ароматизатори.

[Гайнер Лінке, професор нанофізики]:
«Їхній метод дає змогу заздалегідь з’ясувати, яка молекула знадобиться для каталізації певної реакції. Можна створювати молекули, які не могли зробити раніше, і робити це швидше й дешевше».

Торік Нобелівську премію з хімії отримали дві жінки-вчені за розроблення методу редагування геному.
Коротке посилання на цю сторінку:

Нобелівська премія з хімії: інструмент синтезу молекулМашини наступають: британський стартап зробив робота, який стежить за врожаємБатько створив для сина екзоскелет, щоб він зміг ходитиБез голки: винайшли новий спосіб робити щепленняУ Бельгії випробовують ліки проти COVID-19, зроблені на основі антитіл ламиНова тростина для сліпих, яка повідомляє, коли приїде автобусРобот досліджуватиме нори, щоб урятувати вомбатів від кліщівНобелівська премія з фізики: клімат і хаосРобот-хамелеон допоможе вдосконалити технологію активного камуфляжуЕкспо-2020: Сінгапур демонструє роботів озеленювачів