Мабуть, жодна тема в добу пандемії не спричинює стільки суперечок, як так звані паспорти здоров’я. Одні кажуть, що це допоможе повернутися до нормального життя, інші називають це дискримінацією.
[Девід Росс, житель Лондона]:
«Відмовтеся від цього, і просто повернімося до звичайного життя. Не треба постійно намагатися контролювати людей».
Украй бурхливо дебати щодо цього питання проходять у ЄС, де пропонують запровадити «цифрові зелені сертифікати». За їх допомоги хочуть відновити туристичну індустрію. Ця галузь зазнала значного удару в південних державах, які заявили, що їхні економіки не витримають ще одного літа з порожніми пляжами.
«Ковідні» паспорти мають почати діяти з червня. Вони дадуть вільно перетинати кордони за трьох умов: якщо людина зробила щеплення, якщо вона має негативний тест на ковід або якщо вже перехворіла на коронавірус.
Паспорт міститиме QR-код, який можна буде просканувати за допомогою телефонного застосунку. Кожна країна його розроблятиме собі сама. Загальноєвропейського не буде.
Естонія, як очікується, стане однією з перших, де запровадять таку систему. У Франції застосунок уже тестують для авіаперельотів. А в Німеччині планують доповнити вже наявну програму, яка відстежує контакти хворих.
Утім, виникає запитання: чи справді вакцина або те, що людина перехворіла, свідчить про імунітет до ковіду.
Друге гаряче питання — дискримінація. Багато хто не хоче робити щеплення, бо не довіряє вакцинам.
[Асусона Гонсалес, жителька ЄС]:
«Якби це були препарати, подібні до вакцин від правця чи вітряної віспи, тоді так, а новим вакцинам я не довіряю. Але мене не треба замикати вдома й дискримінувати. Так само як й інших людей, які не пройшли щеплення».
ЄС уже обіцяє цього літа відчинити двері для вакцинованих американців. Але міжнародних стандартів поки не затвердили.
Країни-члени Євросоюзу ще непокояться через проблему безпеки особистої інформації і цифрового стеження. Єврокомісія ж обіцяє, що в паспортах здоров’я буде мінімум даних.
Коротке посилання на цю сторінку: