08.01.2021
Телеканал NTD

Чеський колодязь періоду неоліту — найдавніша дерев’яна рукотворна споруда

Чеський колодязь періоду неоліту — найдавніша дерев'яна рукотворна споруда

Цей шматок дерева — частина унікальної знахідки. Чеським археологам вдалося розкопати дубовий колодязь, який можуть визнати..

Дата завантаження: 2021-05-07

video

Цей шматок дерева — частина унікальної знахідки. Чеським археологам вдалося розкопати дубовий колодязь, який можуть визнати найдавнішою відомою науці дерев’яною конструкцією, побудованою людьми.

Колодязь знайдено на місці прокладання автомагістралі, неподалік від чеського міста Остров і приблизно за 120 кілометрів од Праги.

Аналіз деревини показав, що колодязь зроблено понад сім тисяч років тому. Він зберігся завдяки вологому середовищу й малій кількості кисню.

[Ярослав Пешка, археолог]:
«Цей колодязь, як і більшість зроблених в добу неоліту, побудовано із твердої деревини — дуба. Цей тип дерева добре себе показує, коли перебуває в сприятливих умовах, тобто, коли волого й не надходить кисень. По суті, у такому середовищі він перетворюється на скам’янілість і тому може зберігатися тисячі років».

Відкриття доводить, що стародавні люди в добу неоліту мали необхідні навички на кілька тисяч років раніше, ніж заведено було вважати. До того ж тоді вони користувалися лише кам’яними інструментами.

Колодязь утворено чотирма кутовими балками з жолобами, у які вставлено горизонтальні планки.

[Ярослав Пешка, археолог]:
«Це технологія, про яку раніше не було відомо. І з огляду на те, що кутові опори завдовжки — 1,4 метра, а жолоб іде зверху й до самого низу, цей колодязь можна назвати шедевром столярства. Необхідно вирізати дошки так, щоб вони відповідали пазам за шириною і за формою».

Колодязь розібрали приблизно на 40 частин. Їх висушать і знову складуть, а потім виставлять у місцевому музеї.

На місці розкопок археологи також виявили ще дев’ять колодязів, які датують різними періодами.
Коротке посилання на цю сторінку:

Чеський колодязь періоду неоліту — найдавніша дерев’яна рукотворна споруда40 000 підземних поштовхів: на ісландському півострові Рейк’янес чекають виверженняГості Олімпіади в Токіо проведуть карантин у крихітних номерах готелюВ Естонії нарощують виробництво соломинок для коктейлів з очеретуООН: майже мільйон людей голодує в МозамбікуДубайські зоозахисники випустили в океан скатів і акулЄгипетських сиріт стали частіше забирати в сім’їУ Бразилії — рекорд добової кількості смертей від COVID-1930-кілометрова черга з вантажівок: Німеччина закрила кордони з Чехією та АвстрієюФранцузька компанія доставляє вантажі зі США вітрильниками