02.10.2021
Телеканал NTD

Виставка в Києві розповідає про антарктичні дослідження українських науковців

Виставка в Києві розповідає про антарктичні дослідження українських науковців

Земля можливостей — так називають Антарктиду. Відколи 200 років тому відкрили цей материк, його вивчають науковці..

Дата завантаження: 2021-03-02

video

Земля можливостей — так називають Антарктиду. Відколи 200 років тому відкрили цей материк, його вивчають науковці з усього світу, серед них і українські дослідники.

У Києві відкрилася фотовиставка, присвячена 25-річчю передання від Великої Британії Україні науково-дослідної станції «Фарадей», яка зараз називається «Академік Вернадський». Британці символічно продали станцію за один фунт стерлінгів.

Відтоді Україна провела вже 25 експедицій. Зараз готують ще одну.

[Євген Дикий, директор Національного антарктичного наукового центру]:
«Українська Антарктида — це унікальне вікно можливостей. Наші вчені можуть брати участь у глобальних дослідженнях у великих міжнародних консорціумах, які вивчають процеси на всій планеті. І водночас не треба емігрувати».

Україна — одна з 30-ти країн, які мають базу в Антарктиді. Здебільшого там вивчають зміни клімату, реакцію тварин і рослин на потепління, а також спостерігають за озоновим шаром Землі.

Також науковці досліджують забруднення Світового океану.

[Євген Дикий, директор Національного антарктичного наукового центру]:
«Низка продуктів фармакології, побутової хімії, усіляких пестицидів, гербіцидів із полів виявляється дуже стійкою. Вони десятиліттями не розкладаються в природі. Течії несуть їх у моря, а далі система глобальних течій розносить їх по всьому океану. Вони навіть починають накопичуватися в Арктиці й Антарктиці у харчових ланцюжках, у тканинах тварин і рослин».

Але призначення антарктичної станції не обмежується лише такими дослідженнями. Науковці ще вважають, що на материку є великі поклади корисних копалин. Зокрема інтерес становлять чималі запаси прісної води, яка незабаром може стати дефіцитом.

[Євген Дикий, директор Національного антарктичного наукового центру]:
«Мораторій на видобуток закінчується у 2048 році. Це дуже скоро. І відповідно ті, хто зараз «застовпив» собі Антарктиду, щойно цей мораторій закінчиться, будуть першими в цій гонитві, у її освоєнні. Це фактично форпост для наших компаній, які зможуть туди заходити й працювати».

На станції «Академік Вернадський», крім наукового обладнання й потрібних для життя речей, британці залишили й деякі традиції.

[Євген Дикий, директор Національного антарктичного наукового центру]:
«На суботню вечерю ввесь склад експедиції… Чоловіки приходять у костюмах і краватках, а жінки — у сукнях. Суть традиції в тому, щоб не здичавіти, щоб пам’ятати, що навіть там, за 15 тисяч кілометрів від дому, це саме форпост цивілізації, а не просто люди, які виживають десь між айсбергами».

На Антарктиду припадає 10 відсотків усієї суші Землі. Цей величезний континент поки не належить жодній державі.
Коротке посилання на цю сторінку:

Виставка в Києві розповідає про антарктичні дослідження українських науковцівМолоді американці їдуть із великих міст заради просторих будинків у глибинціПоліція патрулює активний вулкан Етна, щоби вберегти туристівЩільне прилягання й подвійний шар: у США розповіли, як збільшити ефективність масокУ Японії зростає попит на вживані товари класу люксВ Індії ветеринари рятують птахів, які постраждали від повітряних зміївЖитель Срінагара переобладнав свій човен для потреб швидкої допомогиЧерез наплив мігрантів Чилі загрожує гуманітарна кризаДля австралійських сміливців стрибки зі скелі стали демонстрацією єдності й довіриСирійка сама навчилася робити шоколад і мріє про світове визнання