09.04.2024
Телеканал NTD

Огляд світових подій (з 28 квітня по 3 травня)

Огляд світових подій (з 28 квітня по 3 травня)

1. Град з куряче яйце, снігопади й торнадо: провінції Китаю потерпають від негоди Природні катаклізми Китай..

Дата завантаження: 2024-09-09

video

1. Град з куряче яйце, снігопади й торнадо: провінції Китаю потерпають від негоди

Природні катаклізми

Китай

Злива з градом накрила місто Фучжоу в південнокитайській провінції Цзянсі. Град подекуди був завбільшки з куряче яйце й побив вікна автомобілів.

Водночас торнадо зруйнував великий склад шин у південнокитайському місті Гуанчжоу. Смерч налетів на район Байюнь і вбив п’ятьох людей. 33 особи травмовано.

Водночас у північній провінції Хебей сніг укрив деякі райони міста Ченде, а температура впала до мінус п’яти градусів Цельсія.

[місцева жителька]:

«Я вийшла з дому, і мені здалося, що знову настала зима. Учора було по-весняному, але сьогодні пішов сніг».

Останніми тижнями Китай зіткнувся з низкою екстремальних погодних умов. Так, на півдні країни після дощів повені затопили міста в густонаселеній дельті Перлинної річки.

Зазначимо, що торік від погодних катаклізмів дуже постраждала південно-східна провінція Цзянсу. Спочатку зливи спричинили там зсуви та масову евакуацію. Потім пронісся сильний торнадо й убив десятьох людей.

2. У Тбілісі посилюються протести проти закону про іноагентів

Протести посилюються

Тбілісі, Грузія

Тисячі грузинів заблокували найважливішу транспортну розв’язку в Тбілісі. Тут посилюються протести проти спірного законопроєкту «Про прозорість іноземного впливу». 1 травня парламент ухвалив його в другому читанні. Зі 150 депутатів 83 проголосували «за» та 23 — «проти».

Люди кажуть, що законопроєкт зіб’є країну з демократичного шляху. Вони обіцяють не припиняти протестів.

Проєкт закону 2023 року розробила керівна партія «Грузинська мрія». Він зобов’язує організації та медіа реєструватися іноземними агентами, якщо фінансування із-за кордону перевищує 20 % їхнього річного доходу. Раніше під тиском опозиції та протестувальників керівна партія відкликала законопроєкт.

У квітні цього року вона знову подала документ на розгляд парламенту. Це спричинило нові протести. Опозиціонери називають законопроєкт копією російського закону про іноагентів. Автори документа своєю чергою стверджують, що спиралися на європейський та американський досвід.

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що, попри протести, законопроєкт буде ухвалено. Остаточне голосування відбудеться в середині травня.

3. Філіппіни звинувачують Китай у нападі на їхні судна в Південнокитайському морі

Атака в морі

Філіппіни ― Китай

Філіппіни звинувачують Китай в ескалації напруженості в Південнокитайському морі. Так, два судна філіппінської берегової охорони було пошкоджено, коли їх з водометів атакували китайські кораблі.

Представник філіппінської берегової охорони каже, що такий сталося вперше.

[Джей Тарієла, представник берегової охорони Філіппін]:

«Китайська берегова охорона підвищила рівень агресії щодо суден філіппінської берегової охорони. Це вперше вони безпосередньо атакували нас із водомета. Це навіть призвело до пошкодження філіппінського човна берегової охорони».

Інцидент стався в районі спірної мілини Скарборо, на яку свої права заявляють як Філіппіни, так і Китай. Китайська берегова охорона атакувала філіппінське рибальське судно та човен берегової охорони, який прийшов на допомогу. Як наслідок, обидва філіппінські судна зазнали пошкоджень.

[Джей Тарієла, представник берегової охорони Філіппін]:

«Вони без вагань застосовують грубу силу, порушують міжнародне право, щоб показати міжнародній спільноті, що вони справді збираються відкрито ігнорувати Конвенцію ООН з морського права».

Філіппіни заявляють, що й далі проводитимуть свої місії в районі мілини. Цю ділянку вважають найліпшим рибальським місцем. Там також пролягають основні морські шляхи, які використовує одразу кілька країн.

Мілина розташована у виключній економічній зоні Філіппін — за 220 кілометрів від філіппінського острова Лусон. Тоді як до найближчого китайського острова — Хайнань — коло 900 кілометрів.

Китай претендує майже на всю акваторію Південнокитайського моря, попри рішення Міжнародного суду від 2016 року, згідно з яким Пекін не має на це права.

4. У Гаїті обрали голову перехідної ради та поміняли прем’єра

Голова президентської ради

Порт-о-Пренс, Гаїті

У Гаїті, яка переживає велику кризу, призначили голову перехідної президентської ради. Посаду зайняв ексголова Сенату Едгард Леблан Філс.

Також президентська рада несподівано обрала нового тимчасового прем’єр-міністра. Ним став колишній міністр спорту Фріц Белізер. За нього проголосували четверо із семи членів ради, які мають право голосу. Водночас сам Белізер не був на обранні. Один із тих, хто не підтримав кандидатуру, сказав, що нічого не знає про цю людину.

Белізер замінить Мішеля Патріка Буавера, якого обрали прем’єром минулого тижня. Філс заявив, що Белізер добре підходить на роль голови уряду. Президентська рада ще має сформувати кабінет міністрів.

Філс також сказав, що рада шукатиме способи вивести Гаїті із кризи.

[Едгард Леблан Філс, голова президентської ради Гаїті]:

«Необхідно ухвалити кілька важливих рішень щодо безпеки. Тому вчора ми зустрілися з вищим командуванням армії, командуванням національної поліції, командуванням підрозділами, які відповідають за безпеку в національному палаці, та з радниками. Ми обговорили нинішню ситуацію і подумали, чого нам не вистачає для досягнення результатів».

Ескалація насильства в Гаїті почалася наприкінці лютого, коли експрем’єр-міністр Аріель Анрі поїхав до Кенії. Там він домовлявся про допомогу в боротьбі з бандитизмом.

Водночас озброєні злочинні угруповання об’єдналися й атакували міжнародний аеропорт, який досі закритий. Вони також напали на дві великі в’язниці та звільнили понад 4000 в’язнів. До того ж бандити майже паралізували роботу найбільшого морського порту країни.

Унаслідок насильства 95 000 осіб утекли з Порт-о-Пренса. Загалом у Гаїті мусили залишити свій дім 360 000 мирних жителів. Водночас п’ять мільйонів людей голодують.

Перехідна рада має навести лад у країні та підготувати президентські вибори. Останнім президентом Гаїті був Жовенель Моїз. Його вбили 7 липня 2021 року. Відтоді в країні немає голови держави. Через це активізувалися банди. Новий президент має скласти присягу 7 лютого 2026 року.

5. Поліція зачищає від демонстрантів кампуси американських університетів

Поліція демонтує табір

Лос-Анджелес, США

Тільки недавно поліція знищила пропалестинський табір у кампусі Колумбійського університету в Нью-Йорку, а вже в середу правоохоронці зайшли до Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Там теж демонтували намети та барикади студентів-протестувальників.

Причиною стали запеклі сутички між пропалестинськими та проізраїльськими демонстрантами. Хто почав, не відомо. Але адміністрація вишу оголосила протести в кампусі незаконними та викликала поліцію. Вона також описала сутички як «жахливі акти насильства».

Демонстранти протилежних таборів обливали противників невідомими речовинами, зчинилися бійки. Лад відновили поліціянти.

Ректор університету заявила, що в кампусі протестували й ті, хто з ним не пов’язаний.

Водночас у Нью-Йорку комунальники прибирають коло будівлі Гамільтон-хол, що в Колумбійському університеті. Недавно поліція вигнала звідти пропалестинських активістів.

Мер Нью-Йорка заявив, що під час зачищення будівлі та кампусу загалом арештували близько 300 осіб. Він також звинуватив у протестах зовнішніх агітаторів.

Також поліцію викликали, щоб придушити протести в Університеті Тулейн, що в Новому Орлеані, Університеті Аризони, Міському коледжі Нью-Йорка та в деяких інших вишах.

Напад бойовиків ХАМАСу на південь Ізраїлю 7 жовтня й подальший ізраїльський наступ на палестинський анклав спричинили найбільший сплеск студентської активності в США з часів антирасистських протестів 2020 року. Студенти протестують у десятках вишів у всій країні.

6. Їдять котів та листя: жителям Судану загрожує голод через війну

Голод на тлі війни

Судан

Коли на тлі війни в Судані почався голод, сім’я Ліни, щоб вижити, вдалася до крайніх заходів.

[Ліна Мохаммед Хасан, жителька Судану]:

«Діти збирали листя дерев і їли його. Їли листя манго. Мої двоюрідні брати йшли поряд зі школою, збирали листя дерев, готували його і їли, бо ми не знали, чи буде в нас їжа на сніданок».

У той час Ліна жила в тому районі столиці Судану, який був у центрі протистояння між військовиками та Силами швидкого реагування. У лютому їй удалося втекти до іншої частини міста, яку контролює армія.

Але жителі понад десяти районів Хартума й досі в пастці. Гуманітарні організації в березні повідомили, що цим людям загрожує голод. Але проблема нестачі харчів є не тільки в столиці.

Оскільки конфлікт між армією та повстанцями не вщухає, голод поширюється по всій країні.

У деяких таборах для переселенців у Північному Дарфурі люди почали їсти землю та листя.

[Джастін Брейді, представник ООН]:

«Ми на шляху до голоду, і неофіційні дані не додають надії».

Деякі гуманітарні організації звинувачують Сили швидкого реагування в розграбовуванні гумдопомоги, а суданську армію в тому, що вона не дає допомозі дійти до тих, хто її найбільше потребує. Обидві сторони звинувачення відкидають.

Водночас люди намагаються вижити в будь-яких умовах.

[Матавакель Абдель Разек, житель Судану]:

«Люди знаходять рішення. Вони їдять голубів, качок, птахів, маленьких птахів. Ще вони їдять котів… Були такі, що їли котів. Або ти помреш від голоду, або знайдеш вихід».

За оцінками, коло 18 мільйонів жителів Судану — а це приблизно третина населення — страждають від гострої нестачі харчів.

7. Екіпаж МКС поділився враженнями від перебування на орбіті Землі

Новий екіпаж ділиться враженнями

Життя на МКС

Астронавти НАСА Джанетт Еппс і Майкл Барратт прибули на Міжнародну космічну станцію 5 березня. Вони замінили екіпаж зі США, Данії, Японії та Росії, який перебував там із серпня.

Під час своєї місії вони спостерігатимуть за прибуттям нового космічного корабля НАСА. Капсула Boeing Starliner із льотчиками-випробувачами на борту має прибути на МКС за кілька днів.

Майкл Барратт — лікар. У нього це вже третя місія. Він найстарший астронавт, який працює в космосі повний робочий день. 16 квітня йому виповнилося 65 років. Він каже, що під час стикування звертатимуть увагу на кожну дрібницю.

[Майкл Барратт, астронавт НАСА]:

«Ми враховуватимемо кожну деталь, пов’язану зі зближенням та стикуванням, звертатимемо увагу на кожен аспект. Такі ж процедури та запобіжні заходи ми застосовуємо до будь-якого літального апарата. Тільки цього разу хвилюватимемося більше, бо ж це абсолютно новий корабель».

Астронавтка НАСА Джанетт Еппс зі штату Нью-Йорк — друга чорношкіра жінка, яка прибула на МКС для тривалої місії.

Перш ніж стати астронавтом у 2009 році, вона працювала в Ford Motor і ЦРУ. Каже, що багато років чекала можливості опинитися в невагомості.

[Джанетт Еппс, астронавтка НАСА]:

«Є так багато речей, які мене вразили. Наприклад, відчуття невагомості в космосі. Це найбільше вразило. Ти просто пливеш і відчуваєш, що це природний стан. Але найцікавіше було побачити планету звідси. Від цього просто перехоплює дух: її положення в космосі, чорнота довкола неї — усе це. І ти просто кажеш: “Ого, це наш дім, а довкола нічого немає. Нам справді треба дбати про нашу планету”».

Еппс та Барратт повернуться на Землю у вересні.

Водночас плани НАСА висадити людину на Місяць недавно перенесли з 2025 на 26 рік.

8. Китайські компанії здешевлюють електромобілі в боротьбі за ринок

Електрокари дешевшають

Пекін, Китай

90-дюймовий екран нижче від капота та музика для пішоходів — такими й подібними до них технологіями оснащують свої електрокари китайські автовиробники. Водночас ціна нижча, ніж на іноземні аналоги. Так китайські компанії борються за покупців.

Приміром, китайське авто з усілякими високотехнологічними функціями можна купити за 20 000 доларів. Це вдвічі дешевше за нову середньостатистичну машину в США.

А ось модель Nammi, яку показали на Пекінському автосалоні. Її випускає держкомпанія Dongfeng («Дунфен»). Ціна — менш як 10 000 доларів. Приблизно стільки ж коштує BYD Seagull («Бі-Вай-Ді Сігал») — четвертий за популярністю електромобіль у Китаї. Компанія Xpeng («Сяопен») планує пропонувати електромобіль з автономним керуванням за менш ніж 21 000 доларів.

[Хав’єр-Гарсія Гальярдо, працівник компанії Zeekr]:

«Технічні деталі так само важливі, як дизайн та бренд. І ця інтеграція технологій важлива для китайських споживачів».

Аналітики кажуть, що все це становить серйозну проблему для іноземних компаній, таких як Tesla й Volkswagen. Конкуренція на одному з найбільших автомобільних ринків стає дедалі запеклішою, але європейські бренди не відступають.

[Ола Келленіус, директор компанії Mercedes-Benz]:

«У нас тут працює команда фахівців у галузі цифрових технологій, які створюють усе необхідне. Наприклад, у новому E-Class можна співати караоке. У Німеччині немає такої функції. Але місцевим клієнтам це подобається».

Представники Mercedes та Volkswagen кажуть, що працюють над створенням так званих вау-ефектів для китайських покупців.

Утім, обираючи автомобіль преміумкласу, китайці однаково віддають перевагу відомим іноземним брендам. Якості китайських машин не довіряють і в Китаї. На вторинному ринку вони дуже втрачають у ціні. До того ж велика кількість високотехнологічних функцій не свідчить про те, що ергономіка в китайських машинах стала кращою. Водіям, як і раніше, в них не так зручно, як, наприклад, у німецьких автомобілях.

9. На виставці в Токіо показали, яким може стати життя у 2050 році

Технологічна виставка

Токіо, Японія

Яким буде життя у 2050 році? Бачення цього показують на технологічній виставці в Токіо. Приміром, одна компанія вважає, що трансформери стануть буденністю.

[Кендзі Ісіда, директор компанії ― розробника трансформерів]:

«За малих літ ми часто дивилися аніме з роботами-трансформерами. Ми думали, що вони будуть реальністю, але цього не сталося. Тому ми вирішили створити їх самі».

У цього трансформера рухається лише верхня частина. До наступного року компанія хоче створити електромобіль-трансформер завбільшки з малолітражку.

[Кендзі Ісіда, директор компанії ― розробника трансформерів]:

«Маємо надію, що в колись його можна буде використовувати в надзвичайних ситуаціях. Приміром, якщо станеться пожежа, він зможе дістатися туди й допомогти людям. А в разі стихійного лиха він зможе доїхати до потрібного місця дорогою, а там уже трансформується в гуманоїда й допоможе».

Аеротаксі теж можуть стати звичним явищем.

[Юкі Хоріє, працівник компанії ― розробника аеротаксі]:

«Аеротаксі працюватиме на електродвигунах, що живитимуться від акумуляторів. Завдяки цій технології літальні апарати стали набагато тихішими».

Літальні таксі розробляють у багатьох країнах. Але запустити цей сервіс поки що важко.

Інша річ дрони. Вони давно доставляють товари та допомагають у надзвичайних ситуаціях.

[Есіхіро Хірата, директор та інженер компанії ― розробника дронів]:

«Думаю, до 2050 року дрони літатимуть у багатьох місцях. Вони вже літають, але є різні перешкоди, такі як неможливість літати в містах. Це небезпечно, бо заряду батареї вистачає ненадовго. Але маю надію, що за 26 років ці проблеми вдасться вирішити».

На виставці також показали транспортний засіб у вигляді черепахи.

Захід проходить у Національному музеї провідної науки й технологій.

10. Британський король Чарльз III повертається до виконання громадських обов’язків

Король повертається

Велика Британія

Британці раді новині, що король Чарльз III повернеться до виконання своїх громадських обов’язків. Він з’явиться на публіці вперше, відколи в нього діагностували рак.

Букінгемський палац оголосив у п’ятницю, що монарх досяг гарних успіхів після лікування та періоду одужання.

[жителька Великої Британії]:

«Так, ми дуже раді чути, що він видужує і може повернутися до роботи. Я впевнена, що він радий вийти з дому, радий показати, що він у доброму здоров’ї».

[житель Великої Британії]:

«Уважаю, це гарна новина для нього та дуже добра новина для країни».

У лютому Букінгемський палац повідомив, що в 75-річного короля діагностували неуточнену форму раку. Її виявили під час обстеження після коригувальної процедури, пов’язаної зі збільшеною простатою.

Хоча Чарльз III не припиняв виконувати офіційні державні справи, діагноз змусив його відкласти громадські заходи, щоб почати лікуватися й відпочити.

Також місяць тому оголосили, що рак виявили в принцеси Уельської Кейт, і що вона проходить профілактичну хімієтерапію. Курс вона почала наприкінці лютого.

Тип пухлини також не розкривають. Кейт не з’являлася на публіці із січня, коли їй зробили операцію на черевній порожнині.

11. Ліванських школярів в ігровій формі навчають громадянської активності

Гра готує до дорослого життя

Ліван

Інтерактивну гру під назвою «На землі» створили для школярів у Лівані. Їх вчать громадянської активності, але без нудних лекцій. Уроки проходять динамічно, і до процесу залучені всі учасники.

Гру розробили директори шкіл спільно з ліванським істориком. Водночас врахували особливості традиційної культури та життя країни. До програми входить понад 100 питань. Школярі разом їх обговорюють і навчаються самостійно ухвалювати рішення. Поки що такі уроки проводять для учнів віком після одинадцяти років.

Мета гри — прищепити молодому поколінню звичку адекватно розв’язувати суспільні проблеми, захищати основні людські цінності та не бути байдужим.

[Джозеф Ярак, директор школи]:

«Якщо ми хочемо змінитися, то треба змінюватися на місцях, у реальному житті, і бути в контакті з реальністю. Тому гра й називається “На землі”, бо не можна щось змінити, сидячи на балконі та просто спостерігаючи».

Школярам пояснюють, що робити в разі надзвичайної ситуації, наприклад пожежі; або, як чинити, дізнавшись про корупцію.

[Люсі Байсарі, учителька]:

«Цю гру в нас запровадили приблизно два роки тому, і я помітила, що мислення учнів змінюється. Вони навчилися брати на себе відповідальність. Зрозуміли, що не можна все ігнорувати та казати: “Це стосується не тільки мене”. Ні, можна змінитись, і кожен має почати із себе».

Школярі кажуть, що відчули в собі нові здібності.

[Ель Юсеф, школярка]:

«Ніхто з нас не припускав, що гра змінить наші уявлення. <…> Я тепер можу мислити свідомо, ставити себе на місце інших, щоб зрозуміти, як вони діятимуть у конкретній ситуації та як мені на це реагувати».

Проєкт працює приблизно в 40 школах. Поступово він охопить усі державні та приватні навчальні заклади.

12. Дубайський стартап робить столове приладдя з пшеничної соломи

Екологічне столове приладдя

Дубай, ОАЕ

Доля цієї одноразової ложки зовсім не така, як у пластикових аналогів. Її садять у пісок і поливають не просто так. Тижня за два-три тут зійдуть сходи. Ложку зроблено з пшеничної соломи, а на кінчику є капсула, у якій лежить насіння.

[Закарі Рой, керівник ресторану]:

«Це чудовий продукт. Він розв’язує величезну проблему пластикового столового приладдя, яке потрапляє на звалища. А хто не любить городництво? Ми зараз на городі нашого ресторану. У нас ростуть мандарини, баклажани та перець чилі. А тепер я залюбки додам трохи базиліку, м’яти, перцю чилі та цибулі шніт. На мою думку, це фантастика».

Таке столове приладдя вже використовують кафе в Дубаї. Його виготовляє місцевий стартап.

Засновник стартапу пояснює, що можна або посадити саме столове приладдя, або вийняти з нього насіння і потім його посіяти. Ложки, виделки та ножі біорозкладні. Тому шкоди від них немає.

[Мостафа Хаттаб, директор стартапу]:

«Наші головні покупці — ресторани та кафе, які продають їжу навинос, а також доставляють її. Ми продаємо не звичайне пластикове столове приладдя, яке потрапить на смітник, а екологічно чисту альтернативу. Ми також пропагуємо екологічні звички, такі як садіння рослин».

Стартап випускає й інші біорозкладні товари.

У Дубаї із січня цього року не можна використовувати поліетиленові пакети, окрім тих, що виготовлені з вторсировини. У червні заборонять одноразові непластикові товари. З наступного року не можна буде продавати соломинки для коктейлів та ватяні палички. А 2026-го набуде чинності заборона на пластиковий посуд і пластикові контейнери для їжі.

В ОАЕ щороку утворюється понад 6,5 мільйонів тонн відходів. 75 % твердих побутових відходів переробляють.

13. Австралійка побудувала енергоощадний будинок у вигляді кількох іглу

Будинок із цементу, води та мила

Саншайн-Кост, Австралія

Загляньте в незвичайний будинок, який збудувала австралійка Кет Вайлд у місті Саншайн-Кост.

[Кет Вайлд, власниця будинку]:

«У цьому домі майже немає прямих ліній».

Зовні будинок схожий на чотири іглу.

[Ентоні Берк, ведучий телешоу про дизайн]:

«Це трохи божевільно. І це найпрекрасніше».

Кет — дизайнерка інтер’єру. Три роки тому вона відкрила для себе газобетон і взялася за найбільший проєкт у своєму житті. Їй знадобилися інженери, щоб затвердити план будинку. Це було непросто.

[Кет Вайлд, власниця будинку]:

«Це нема з чим порівняти. Я звернулася приблизно до 20 різних інженерних компаній, щоб ті підписали проєкт, і зрештою все вийшло».

На будівництво пішло 6000 газобетонних блоків. Їх робили із суміші цементу, води та засобу для миття посуду. Такий матеріал дає змогу зберігати прохолоду влітку та тепло взимку. Це зменшує витрати на електроенергію.

[Кет Вайлд, власниця будинку]:

«Тут однакова температура цілий рік».

Австралійка хотіла звести будинок за рік. Але виникли складнощі через розлучення. Їй довелося працювати в повну зміну та самій ростити двох неповнолітніх дітей.

[Кет Вайлд, власниця будинку]:

«Звичайно, часом бракувало терпіння, але я не збиралася здаватися. Я дуже вперта».

Будівництво коштувало 85 000 доларів США.

[Ентоні Берк, ведучий телешоу про дизайн]:

«Я вражений її прагненням продемонструвати інновації та інший підхід до екологічності».

Тепер Кет залюбки запрошує в гості всіх охочих побачити незвичайну будівлю.

14. Новий вид прудких динозаврів відкрили в Аргентині

Новий вид динозаврів

Аргентина

Палеонтологи в Аргентині оголосили, що відкрили нового травоїдного динозавра середнього розміру. Він швидко бігав і жив орієнтовно 90 мільйонів років тому на території сучасної Патагонії.

Істоту назвали Chakisaurus nekul (чакізавр некуль). Її останки виявили в заповіднику Пуебло-Бланко, що в південній провінції Ріо-Негро. Цей район багатий на скам’янілості. Раніше тут знаходили кістки найрізноманітніших динозаврів.

Як припускають, найбільший чакізавр був завдовжки три метри, а заввишки — 70 сантиметрів.

[Родріго Альварес, автор статті]:

«Цей новий вид був двоногим травоїдним, у якого серед найбільш важливих особливостей був вигнутий хвіст. В інших динозаврів він був прямий. Це унікальна особливість».

Палеонтологи зазначають, що чакізаври добре й швидко бігали, бо їх оточувала велика кількість хижаків. Швидкість була головним захистом.

[Себастьян Розаділья, співавтор статті]:

«Це була травоїдна тварина середнього розміру. Дорослі особини сягали 3–4 метрів завдовжки. Тіло чакізавра, як і в інших його родичів, що жили в Південній півкулі в епоху динозаврів, було пристосоване для бігу. Він мав дуже сильні задні кінцівки та хвіст, завдяки якому він балансував під час бігу, розхитуючись із боку на бік».

Скам’янілості виявили ще під час експедиції 2018 року. Про відкриття нового виду стало відомо завдяки статті в престижному науковому журналі «Крейдові дослідження».

15. Імператорські пінгвіни під загрозою: льоду дедалі менше

Пінгвіни гинуть

Антарктида

Швидка втрата льоду в Антарктиді, яка почалась у 2016 році, згубно впливає на імператорських пінгвінів.

Ці птахи використовують льодовий покрив для парування та вирощування малят. Але пташенята часто падають у воду до того, як у них розвивається водонепроникне пір’я. Так, вони тонуть або гинуть від переохолодження.

Цього року постраждало вже 14 колоній. За весь минулий рік — 19. Як повідомляє Британська антарктична служба в новому звіті, це відбувається через рекордну втрату морського льоду.

Дослідник Пітер Фретвелл каже, що це позначиться на популяції найбільших пінгвінів світу. За його словами, торік повністю загинули пташенята в п’ятьох колоніях. Цього року ситуація може бути ще гіршою.

[Пітер Фретвелл, дослідник]:

«Цього року ми дуже стурбовані, бо стан морського льоду ще гірший, ніж торік. Ми виявили, що постраждало багато колоній, загалом близько 14».

За оцінками Фретвелла, з 2018 року таким чином постраждало від 10 до 20 % популяції.

[Пітер Фретвелл, дослідник]:

«Імператорські пінгвіни — справді унікальні тварини. Це єдині птахи, які розмножуються на морському льоду Антарктиди. Морський лід лише недавно замерз. Щороку довкола Антарктиди море замерзає, і це дає пінгвінам платформу для розмноження. Вона повинна бути стійкою і неушкодженою доти, доки пташенята вилупляться, виростуть й обростуть водонепроникним пір’ям».

Зі слів Фретвелла, в Антарктиді настає осінь. Температура найближчими місяцями матиме вирішальне значення для виживання пташенят.

[Пітер Фретвелл, дослідник]:

«В Антарктиді зараз осінь. Морський лід формуватиметься десь у квітні-травні. І це буде стабільна платформа».

Вирощування пташенят триває до грудня. Водночас науковці зазначають, що через зміну клімату антарктичного льоду ставатиме дедалі менше.

16. Артефакти з «Британських Помпеїв» показали на виставці в Англії

«Британські Помпеї»

Пітерборо, Велика Британія

3000 років тому в цьому горщику готували кашу з олениною. Її залишки виявили на стінках посудини. Цей горщик разом з дерев’яною ложкою дістали з донних осадів пересохлої річки в районі Фенленд, що на сході Англії.

Там знайшли ще сотні унікальних артефактів, а також фрагменти колод. За бронзової доби на цьому місці було поселення. Археологи назвали його Маст-Фарм. А неофіційна назва — «Британські Помпеї».

У болотистій місцевості чудово збереглися залишки будинків, начиння, тканини та прикраси. У той далекий час селище покинули поспіхом, адже його охопила раптова та катастрофічна пожежа.

[Марк Найт, археолог]:

«Лише у 2015 році, коли це місце розкопали повністю, ми зрозуміли, що знайшли окремі будівлі. І саме тоді ми усвідомили, що все збереглося на найвищому рівні».

На новій виставці в Музеї Пітерборо можна побачити знайдені речі. А це зображення дає уявлення, яким могло бути давнє поселення.

На думку археологів воно виникло приблизно у 850 році до нашої ери. Будинки стояли на палях над заболоченим берегом річки. Їх оточувала огорожа. Житла сполучали дерев’яні містки. У будинках було тепло та затишно.

[Сара Вілсон, працівниця музею]:

«Ви маєте можливість зрозуміти, що люди їли, де спали, яким був їхній одяг, які прикраси носили».

Загалом археологи знайшли понад 18 000 дерев’яних фрагментів, 150 текстильних виробів, 128 керамічних посудин та майже 100 предметів із металу. Також знахідки допомогли з’ясувати, яким був раціон жителів села. Вони їли рибу, баранину, свинину, хліб та навіть оленину в меді. Носили лляний одяг. Жінки надівали намиста.

[Сара Вілсон, працівниця музею]:

«Ці люди були дуже майстерні, якщо судити за якістю тканин. Вони жили не надголодь, а відносно комфортно. Мали гарні прикраси. Люди дбали про свій зовнішній вигляд. Вони хотіли мати гарний вигляд, як і ми сьогодні».

Сумний аспект у тому, що село проіснувало менш як рік. Але пожежа допомогла зберегти давні артефакти до наших днів. Вогонь обпалив предмети, а потім вони опустилися в болото, де неначе законсервувалися.

Завдяки цій знахідці науковці більше дізнатися про побут людей, які жили на території сучасної Англії за бронзової доби. Вони були не тільки вмілими ремісниками, а й купували товари в торговців зі Східної Європи та Близького Сходу.

Залишки села Маст-Фарм знайшли в 1999 році, коли в цій місцевості видобували глину. Основні розкопки тривали з 2015 по 2016 рік.

Виставка працюватиме до 28 вересня.

17. 15 000 шоколадок із талісманом Олімпіади-2024 зроблять у Парижі

Шоколадний талісман Олімпіади

Париж, Франція

Талісмани Олімпіади-2024 тепер можна не лише побачити, а й скуштувати на смак. Відомий паризький шоколатьє Ніколя Клуазо показав тематичну колекцію, створену до літніх Ігор.

Вона містить і маленьку плитку шоколаду, на якій зображений талісман. Це фригійський ковпак, що символізує свободу.

Виріб складається з кількох шарів шоколаду — темного, білого та червоного. Білий прошарок трохи пом’якшує смак гіркого шоколаду.

[Ніколя Клуазо, шоколатьє]:

«Ідея в тому, щоб в ігровій формі втілити образ талісмана в плитці шоколаду. Ми також хотіли повторити притаманні йому кольори. Ми використали натуральні барвники: червоний зробили з буряку, а блакитний отримали з водоростей під назвою спіруліна».

До Олімпіади зроблять 15 тисяч таких шоколадок.

[Аньєс Буе, працівниця компанії-виробника]:

«Участь у створенні цієї колекції трохи наближає нас до Олімпіади, бо нам, можливо, і не вдасться на ній побувати. У певному розумінні тепер невелика частинка нас самих буде в центрі цієї події».

Колекція також містить маленькі шоколадки та великі набори цукерок. У продаж надійде 60 тисяч таких виробів. Плитка шоколаду з фригійським ковпаком коштуватиме 22 євро, а набір шоколадних цукерок — 44 євро.

Літня Олімпіада пройде з 26 липня по 11 серпня. У ній братиме участь понад 10 000 спортсменів із 206 країн. А з 28 серпня по 8 вересня в Парижі проведуть літні Паралімпійські ігри.
Коротке посилання на цю сторінку:

Підпишись на e-mail розсилку

Вибери, що б ви хотіли отримувати на свій e-mail: