Місто-привид — так назвали закритий курортний район Вароша в місті Фамагуста на Кіпрі. Він спорожнів у 1974 році після воєнного вторгнення Туреччини. Рада Безпеки ООН заборонила заселяти район тим, хто там не жив.
Тепер же президент самопроголошеної Турецької Республіки Північного Кіпру вирішив відкрити Варошу для переселення. Він оголосив про це на параді в присутності Тайїпа Ердогана.
[Тайїп Ердоган, президент Туреччини]:
«Завдяки рішенню президента (Ерсіна) Татара, про яке він повідомив нам, у Вароші знову буятиме життя».
Лідер турків-кіпріотів пообіцяв повернути нерухомість також і грецьким жителям Кіпру. Для цього їм треба звернутися до спеціально створеної комісії.
[Ерсін Татар, президент Турецької Республіки Північного Кіпру]:
«Це дасть змогу колишнім жителям району повернути свої житла, до яких вони роками не могли потрапити. Ми хочемо виправити цю несправедливість».
Президент Республіки Кіпр розкритикував одностороннє рішення Татара, назвавши його незаконним і неприйнятним. Цей крок засудило й міністерство закордонних справ Греції.
Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель написав у твіттері, що рішення турків-кіпріотів посилить напруженість на острові й поставить під загрозу повернення до переговорів щодо розв’язання кіпрської проблеми.
Конфлікт між турками та греками на Кіпрі триває 46 років. У 1974-му влада Туреччини скористалися військовим переворотом на Кіпрі й увела свої війська. Вони зайняли майже 40 % острова. Після цього турки-кіпріоти проголосили республіку, яку визнала лише Туреччина.
Фамагуста виявилася на захопленій території. Нова влада наказала покинути Варошу всім грекам-кіпріотам. Після цього район десятиліттями був порожнім. Торік на початку жовтня президент Татар відкрив доступ до деяких кварталів. Відвідувати їх дозволили лише вдень.
Коротке посилання на цю сторінку: