23.10.2021
Телеканал NTD

На Масницю в «Пирогово» перетягували канати і спалювали «кострубатого діда»

На Масницю в «Пирогово» перетягували канати і спалювали «кострубатого діда»

У Національному музеї народної архітектури та побуту «Пирогово» відзначили Масницю. Тут відтворили давні звичаї та розваги,..

Дата завантаження: 2021-09-23

video

У Національному музеї народної архітектури та побуту «Пирогово» відзначили Масницю. Тут відтворили давні звичаї та розваги, наприклад, обряд на честь божества Колодія, якого вважали покровителем шлюбу та кохання. На Масницю було прийнято вішати на неодружених парубків, а іноді й на дівчат, символічну колодку.

[Руслан Дубина, співробітник музею «Пирогово»]:
«Хто не встиг одружитися на Масницю, тому прив’язували колодку. І цю колодку потрібно було відкупити: або заплатити гроші, або зробити щось».

Народні гуляння в самому розпалі: і перетягування каната з колодою, і бої з мішками.

[Віта Чорток, відвідувачка]:
«Вони дуже легенькі, м’які».

[Тетяна Куцюк, відвідувачка]:
«Цікаво, весело, не боляче. Не зовсім приємно, але смішно».

А на сцені — народні танці, взяти участь у яких запрошують усіх гостей свята.

І, звичайно, в «Пирогово» вдосталь головного символу Масниці — млинців. Тут їх роблять з різними начинками. Найпопулярніші — з грибами, куркою і сиром. Кухарі відкривають секрет смачних млинців.

[Валерій Сестров, майстер з випікання млинців]:
«Частинку душі потрібно вкласти».

Ну й кульмінація свята — спалювання так званого «кострубатого діда». Раніше його ставили на в’їзді в село взимку. Він був покажчиком дороги, яку замітало снігом. А з приходом весни його спалювали.

[Аліса Шрамко, співробітниця музею «Пирогово»]:
«Вважалося, що він уже своє віджив за зиму. На Масницю всі гуляли навколо нього. І в кінці, в суботу-неділю, він уже вмирав, і його ховали: топили, або спалювали».

Слов’янське свято проводів зими і зустрічі весни збереглося з язичницьких часів. Відзначають його в останні вихідні перед Великим постом.
Коротке посилання на цю сторінку:

На Масницю в «Пирогово» перетягували канати і спалювали «кострубатого діда»Рекорд Гіннеса: у Данії побудували найвищий у світі замок із піскуЖодного схожого вбрання: у Києві відкрилася виставка українського традиційного одягуЯпонка робить картонних роботів і танкиНа Таймс-сквер уперше з’явилося колесо оглядуНайтонший у світі посуд створює гончар із ТайванюЖивопис на траві: гігантська картина на горі у ШвейцаріїНа Дунаї відбувся заплив на незвичайних човнахУ Києві проходить виставка «Сузір’я Полєнова»До тайського «Королівства тигрів» повертаються відвідувачі