28.08.2021
Телеканал NTD

Науковці вивчають чорну діру небувалого розміру

Науковці вивчають чорну діру небувалого розміру

Унікальне відкриття зробили астрономи: вони отримали сигнал від двох чорних дір, які в далекому минулому зіткнулися..

Дата завантаження: 2021-02-28

video

Унікальне відкриття зробили астрономи: вони отримали сигнал від двох чорних дір, які в далекому минулому зіткнулися і сформували одну діру небувалого розміру.

[Нельсон Крістенсен, дослідник]:
«Дві масивні чорні діри злилися і, як зазвичай це буває, вивільнили гравітаційні хвилі. Але цікаво те, що ця система просто величезна».

Чорні діри — це компактні ділянки космосу, де таке тяжіння, що покинути їх не можуть навіть об’єкти, які рухаються зі швидкістю світла, навіть кванти самого світла. Донині астрономи спостерігали діри лише двох розмірів: дуже маленькі й дуже великі.

Перші називають дірами зоряної маси. Вони утворюються після загибелі зірки, і їхній розмір не перевищує площі невеликого міста.

Другі ж — це супермасивні чорні діри, які в мільйони, а можливо, й мільярди разів більші за наше Сонце. Навколо них обертаються цілі галактики.

Як вважали науковці, із зірок можуть формуватися діри, які перевищують масу Сонця максимум у 70 разів. Але досліджувана чорна діра більша за нашу зірку в 142 рази.

Зіткнення відбулося приблизно сім мільярдів років тому. Але отримали сигнал лише зараз, бо сталося це дуже далеко.

[Жанна Левін, астроном]:
«Ця чорна діра, маса якої в 150 разів більша ніж Сонця, сформувалася п’ять мільярдів років тому. А ми виявили це лише зараз. Вона вже могла злитися з іншою чорною дірою і стати ще більшою. Та ми не дізнаємося про це ще п’ять мільярдів років».

Науковці досі не знають, як утворюються надмасивні чорні діри в центрах галактик. Якщо вони подорожують Всесвітом і знаходять нові діри, щоб зливатися з ними й ставати більшими, то як це відбувається?

Дослідники надіються, що нове відкриття допоможе знайти відповідь на це запитання.
Коротке посилання на цю сторінку:

Науковці вивчають чорну діру небувалого розміруУ Великій Британії зростає попит на домашній одяг класу люксГонконгська компанія запустить масове виробництво медичних гуманоїдівУкраїнський студент робить з опалого листя папірУ Помпеях знайшли давній вуличний ресторан із фрескамиПрибирання, доставляння і зв’язок: як роботи допомагали протистояти COVID-19 у 2020 роціУ Токіо з’явилася станція миття рук і дезінфікування смартфонівВ Африці знайшли двох карликових жирафівНове дослідження: бабки відновлюють баланс, роблячи сальто назадРідкісне дерево віком 20 млн років знайшли на Лесбосі