1. Щонайменше 89 осіб зникло безвісти внаслідок повеней на сході Іспанії
89 осіб зникли безвісти
Валенсія, Іспанія
Іспанські військовики шукають тіла загиблих у річках на сході країни. Місцева влада повідомила, що принаймні 89 осіб зникло безвісти внаслідок масштабних повеней. І це лише ті, чиї родичі заявили про зникнення й надали зразки ДНК.
Стихійне лихо почалося наприкінці жовтня, коли східні регіони Іспанії накрили зливи. Після цього були повені. Загалом у Валенсії, Кастилії – Ла-Манчі та Андалусії загинуло щонайменше 217 осіб. Понад 60 тіл наразі не впізнано.
Найбільше постраждала Валенсія. Туди відправили дослідницьке судно. Воно допоможе шукати загиблих. Його обладнання може робити докладні знімки морського дна. Існує думка, що тіла людей могло віднести в море.
Повені також завдали шкоди інфраструктурі. Зруйновано дороги та мости, пошкоджено лінії електропередачі. Зруйновано 1800 підприємств і ще 4500 пошкоджено. Збитки можуть перевищити десять мільярдів євро.
До того ж унаслідок лиха знищено понад 100 000 автомобілів. У містечку Пайпорта утворилося автомобільне кладовище й воно й далі зростає.
[мешканка Пайпорти]:«Фури з (ушкодженими) автомобілями приїжджають постійно. <…> Їх складають один на одного, і вже виросло кілька рядів».
Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що уряд виділить понад десять мільярдів доларів на допомогу постраждалим. Гроші підуть на оплату робіт з очищення міст та сіл. Також нададуть допомогу малому бізнесу та фрилансерам. До того ж уряд покриє половину витрат на ремонт інфраструктури.
Водночас місцевих жителів обурює, що влада реагує на лихо повільно та неефективно. Швидше відгукнулися люди з міст, які не постраждали. Вони самоорганізувалися й приїхали на допомогу. Волонтери привозили їжу та воду, а також допомагали прибирати грязь та сміття.
2. Камала Гарріс визнала поразку та привітала Трампа з перемогою
Вибори президента
США
Камала Гарріс офіційно визнала свою поразку та пообіцяла сприяти переданню влади. На виступі у Вашингтоні вона заявила, що зателефонувала Дональдові Трампу й привітала з перемогою.
[Камала Гарріс, кандидат у президенти США]:«Ми маємо прийняти результати цих виборів. Сьогодні я говорила з обраним президентом Трампом і привітала його з перемогою. Я сказала йому, що ми допоможемо йому та його команді з переданням влади. Ми зосередимося на мирному переданні влади».
Дональд Трамп повернув собі контроль над Білим домом, здобувши в середу переконливу перемогу.
78-річний політик став 47-м президентом США після непростої виборчої кампанії та двох замахів на його життя.
Підрахунок голосів ще триває. Наразі Трамп заручився голосами 295 виборників. Для перемоги потрібно було 270. Гарріс має 226 голосів.
Паралельно в США проходили вибори до Конгресу. За попередніми результатами вже відомо, що республіканці повертають контроль над сенатом. До цього більшість була в демократів завдяки голосам чотирьох незалежних сенаторів.
Щодо палати представників, то поки що переможця не оголосили, але лідирують республіканці. Раніше після виборів Трамп заявив, що, схоже, поверне контроль над обома палатами Конгресу.
Водночас емігранти в каравані, що прямує до кордону США, стурбовані тим, що адміністрація Трампа може посилити охорону та зменшити можливість дістати притулок.
[Едвін Ортіс, емігрант із Венесуели]:«Ми хотіли потрапити до США, але тепер, коли переміг Трамп, ми не знаємо, що робити».
Караван, у якому близько 3000 осіб, вийшов з півдня Мексики у вівторок, що збіглося з виборами.
Імміграція стала найважливішим питанням у передвиборчій кампанії у США. Загалом гучна перемога Дональда Трампа показала, наскільки американці розчаровані економікою, безпекою кордонів та загальним курсом країни.
3. Протести охопили Ізраїль після звільнення міністра оборони Галанта
Протести в усій країні
Ізраїль
Кінну поліцію та водомети відправили на розгін масштабних протестів у Тель-Авіві. Тисячі людей тут та в інших містах Ізраїлю вийшли на вулиці після того, як прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу звільнив міністра оборони Йоава Галанта.
Голова уряду послався на кризу довіри щодо управління воєнними операціями Ізраїлю. Він замінив Галанта на Ісраеля Каца, який раніше обіймав посаду міністра закордонних справ, а головою МЗС призначив міністра без портфеля Гідеона Саара.
Люди перекривають рух на трасах і палять багаття.
[Ітамар Бергер, організатор протесту]:«Ми вважаємо, що найбільшу загрозу існуванню Ізраїлю становить не Іран, “Хезболла” чи ХАМАС, а наш власний уряд. Він робить усе, що може, щоб знищити нас ізсередини».
Галант і Нетаньягу, які обидва з правої партії «Лікуд», кілька місяців конфліктували через цілі у війні проти палестинського угруповання ХАМАС у Секторі Гази.
Нетаньягу сказав, що, крім розбіжностей, поступово відкрилася криза довіри, і вона не дає змоги нормально керувати воєнною операцією. Він також додав, що цим намагалися скористатися вороги Ізраїлю, не уточнивши подробиць.
Галант же сказав, що звільнили його через те, що він хотів, щоб до армії йшли усі громадяни призовного віку, щоб Ізраїль якнайшвидше повернув заручників із полону ХАМАСу, а також щоб створили комісію з розслідування провальної реакції військовиків на атаку 7 жовтня.
4. Мая Санду вдруге стане президентом Молдови
Вибори президента
Молдова
Перемогою чинного президента завершився другий тур виборів у Молдові. Мая Санду набрала 55 % голосів, а її головний суперник Александр Стояногло — 45 %. Явка становила 54 %. Це 1,7 мільйона виборців, серед яких 325 000 молдован, які живуть за кордоном. Більшість із них підтримали Санду.
Мая Санду балотувалася від правоцентристської партії «Дія і солідарність». Кандидатуру Стояногло виставила партія соціалістів. Він — колишній генпрокурор Молдови. 2021 року проти нього порушили кілька кримінальних справ у зв’язку з підозрою в корупції та перевищенні повноважень. 2023-го указом президента він був звільнений з посади.
Санду — прихильниця євроінтеграції та зближення зі США. Стояногло виступає за зміцнення відносин і з Росією, і з Європою.
Президент обіцяє звернути увагу на побоювання тих, хто голосував проти неї. Також вона має намір провести реформи, зокрема у сфері юстиції.
[Мая Санду, президент Молдови]:«Молдово, ти зробила крок у майбутнє! Дорогі молдовани, я вдячна кожному, хто прийшов голосувати. Я почула ваші голоси — і тих, хто мене підтримав, і тих, хто голосував за пана Стояногло. Я зобов’язуюсь бути президентом для всіх вас».
Перший тур відбувся 20 жовтня. Санду набрала понад 42 % голосів, а Стояногло підтримало майже 30 % виборців. Другий тур пройшов 3 листопада.
Улітку наступного року в Молдові відбудуться вибори до парламенту.
5. Керівна коаліція Німеччини розпалася після того, як Шольц звільнив голову мінфіну
Коаліція розпалася
Німеччина
У Німеччині розпалася трипартійна коаліція. Це спровокувало політичний хаос у найбільшій економіці Європи.
Аналітики вважають, що вакуум у владі може на найближчі місяці послабити німецьку політику.
[Штефан Маршал, політичний аналітик]:«Зараз у Німеччині настає перехідний період, а це означає, що ми маємо уряд, який дуже скоро піде у відставку, і ми не знаємо, яким буде новий уряд».
Коаліція розпалася, коли канцлер Німеччини Олаф Шольц звільнив члена «Партії вільних демократів» Крістіана Лінднера з посади міністра фінансів.
Тепер очікують, що Шольц тимчасово очолюватиме уряд меншості із соціал-демократами та зеленими. А це означає, що для ухвалення будь-яких рішень потрібно буде збирати парламентську підтримку.
Шольц оголосив, що голосування щодо вотуму довіри уряду відбудеться 15 січня. Це відкриє шлях до проведення до кінця березня позачергових виборів.
Водночас лідер опозиції Фрідріх Мерц закликає провести голосування щодо вотуму довіри негайно, а вибори організувати в січні.
Утім, поки що Шольц має підтримку, тож у найближчі кілька місяців виборів у Німеччині, найімовірніше, не буде.
Замість Лінднера канцлер призначив міністром колишнього інвестиційного банкіра Йорга Кукіса. Той має вжити негайних заходів, які необхідні бюджету. Однак це залежатиме від підтримки опозиції.
Німецька економіка вже бореться з високими витратами на енергоносії та зі зниженням конкурентоспроможності. Аналітики вважають, що політичний хаос ще більше нашкодить Німеччині, підірвавши внутрішнє споживання та потік інвестицій.
6. Перший у світі дерев’яний супутник запустять на земну орбіту японські науковці
Дерев’яний супутник
Кіото, Японія
Перший у світі дерев’яний супутник незабаром запустять у космос. Апарат розробив Кіотський університет та одна японська лісообробна компанія. Супутник називається LignoSat. Ligno у перекладі з латини — дерев’яний.
Апарат почали розробляти чотири роки тому. У роботі взяв участь японський ексастронавт Такао Дої. Він літав у космос на американських кораблях «Шаттл».
[Такао Дої, колишній астронавт і науковець]:«Досі жодна країна не планувала використовувати деревину в освоєнні космосу. Використання деревини відкриває людям шлях до досягнення екологічного та вічного розвитку в космосі. І я хочу, щоб люди в усьому світі дізналися про такий підхід».
Супутник є кубом з ребром 10 сантиметрів і товщиною стінки приблизно 5 міліметрів. Його вага — приблизно один кілограм. Близько місяця йде на виготовлення стінок. Ще рік треба на встановлення плат, складання та тестування. До речі, збирають супутник традиційним способом японських ремісників — без шурупів та клею.
[Кодзі Мурата, працівник Кіотського університету]:«Корпус супутника зроблений з японської хонокі — різновиду магнолії. Цю деревину легко обробляти. Вона зносостійка та міцна, тому з неї зазвичай роблять такі предмети, як піхви для мечів та японські дерев’яні сандалії».
Японські дослідники вважають, що деревина в космосі служитиме довго, оскільки там їй не загрожує волога та пожежі. До того ж повертаючись на Землю, дерев’яний супутник не шкодить екології. А звичайні супутники забруднюють атмосферу, бо під час їх згоряння до неї потрапляють дрібні частки металу.
Японський апарат пройшов сертифікацію НАСА. Супутник спочатку доставлять на МКС, а потім запустять на орбіту. Він пробуде там пів року. За цей час учені перевірять, чи здатний дерев’яний апарат витримати екстремальні умови.
7. Списаний корабель, що «перевертається», ВМС США дістане друге життя
Корабель, що «перевертається»
Списане судно врятують
Цей унікальний корабель здатний займати як горизонтальне, так і вертикальне положення. Судно під назвою Flip збудували в США для наукових досліджень. На воду спустили в 60-х, а торік списали. Тепер корабель вирішили врятувати.
[Джуліо Мареска, капітан судна Flip]:«Flip списали, його мали утилізувати. Тому ми рятуємо від смерті цю дивовижну частину історії».
Довжина судна — 108 метрів. Коли воно займає вертикальне положення, над водою залишається носова частина завдовжки 17 метрів. На кораблі є спеціальні відсіки, куди закачують коло 600 тонн води. Завдяки цьому судно стає вертикально. На весь процес йде пів години. Щоб витіснити воду з відсіків, використовують стиснене повітря.
[Роберт Макфарлейн, військовий морський архітектор]:«Вертикальне положення — основне під час роботи. У такому положенні судно дуже стабільне та комфортне. Воно взагалі не реагує на умови в морі. Тому в найбурхливіших морях Flip не піддається впливу хвиль і залишається стабільною платформою для наукових операцій та збирання даних».
[Джуліо Мареска, капітан судна Flip]:«Це єдине судно, яке можна потопити й змусити знову плавати. І лише це судно на всій планеті може функціонувати у двох площинах — горизонтальній та вертикальній. Тож Flip абсолютно унікальний».
Урятувати корабель взялася одна британська компанія, яка досліджує океан.
[Крістен Тертул, директор британської компанії]:«Наша мета — переобладнати Flip, використовуючи технологічні досягнення. Також ми хочемо, щоб він став доступним для ширшого ринку».
Судно вже доставили до Франції. На його переобладнання потрібно півтора року.
8. Ізраїльська компанія хоче продавати в Таїланді м’ясо з пробірки
М’ясо з пробірки
Бангкок, Таїланд
На цій кухні в Бангкоку смажаться два шматочки того, що схоже на яловичину, а в повітрі витає аромат м’яса. Це, справді, м’ясо, але не звичайне, а вирощене в лабораторії. Таку продукцію виготовляє одна ізраїльська компанія.
Нині її дегустують власники тайських кафе та ресторанів. Вони — потенційні клієнти ізраїльського виробника.
[Тхомтанут Хатайод, власник мережі ресторанів]:«Перший з’їдений шматочок здався мені схожим на яловичий язик. Тож це трохи мене схвилювало, бо я не очікував нічого особливого».
Щоб виростити лабораторне м’ясо, беруть клітини здорової тварини, після чого їх розмножують.
[Амір Ілан, шеф-кухар компанії ― виробника м’яса з пробірки]:«Найкраще в цьому м’ясі те, що йому можна надати якостей, яких не має звичайна яловичина. Це стосується, наприклад, утримання вологи під час тривалого приготування. У вирощеному м’ясі волокна розташовані горизонтально, а не вертикально, тому рідини втрачається менше, і можна готувати на гарячому грилі, у фритюрі або іншим способом, і все одно вийде дуже соковитим».
Компанія планує вийти на ринок Таїланду, але для цього треба дістати дозвіл.
[Дідьє Тубіа, директор компанії ― виробника м’яса з пробірки]:«Ми розглядаємо Таїланд як наріжний камінь нашої азійської стратегії. Таїланд уважають кухнею світу. Він має дуже давні традиції у виробництві харчових продуктів».
Водночас ВООЗ зазначає, що м’ясо з пробірки може становити ризик для здоров’я людей. А дослідники, які працюють над створенням такої продукції, кажуть, що звичайне м’ясо теж буває небезпечним.
Утім, такому м’ясу поки що важко конкурувати з традиційним через високу вартість. В ізраїльській компанії кажуть, що ціну згодом можна буде знизити. Але чи готові гості тайських кафе та ресторанів замовляти страви з лабораторного м’яса, поки що невідомо.
9. Сербська сім’я виготовляє тисячі олівців зі старих газет
Екоолівці з газет
Сербія
Ці старі газети ось-ось дістануть нове життя. Драган та Славіца Марковичі із Сербії вирішили змінити кар’єру й почали виробляти екологічно чисті олівці.
[Драган Маркович, засновник компанії]:«Ми зрозуміли, що в Сербії ніхто не виготовляє графітові та кольорові олівці. Вивчаючи, як їх роблять, ми виявили, що на Далекому Сході їх виготовляють зі старих газет. І ми відразу зрозуміли, що хочемо робити такі графітові та кольорові олівці».
Компанія виготовляє екоолівці з графіту, непроданих і старих газет, а також їстівного кукурудзяного крохмального клею.
Графіт — єдина сировина, яку доводиться купувати за кордоном.
[Славіца Маркович, засновниця компанії]:«У нашому виробничому процесі переважає ручна праця. Ми починаємо з того, що нарізаємо газети на смужки однакового розміру, потім розгортаємо їх та вручну поміщаємо в них графітовий стрижень».
Водночас місцевий інженер допоміг частково автоматизувати виробництво, створивши три прості верстати.
[Боян Вуйкович, робітник]:«Олівці прокочуються цією машиною, що складається з конвеєрної стрічки та прокатних пластин. Паперову стрічку намотують на графітовий стрижень. Готові олівці виходять на іншому кінці, де ми видаляємо надлишки клею».
Приблизно доба потрібна, щоб олівці підсохли. Потім їх відправляють у дві інші машини, де нарізують і загострюють.
Пакують олівці вручну.
[Славіца Маркович, засновниця компанії]:«Ми перевіряємо кожен графітовий і кольоровий олівець для певності, що вони однакової довжини й добре загострені».
Нині компанія продає лише близько 5 відсотків олівців у Сербії. Інші 95 відсотків оптом відправляють до Німеччини, Австрії, Бельгії, Греції, Люксембургу, Нідерландів та інших країн.
У компанії працює вісім осіб. Водночас вона планує розширюватися, бо торік отримала фінансову та технічну підтримку від проєкту ЄС із просування «зеленої» промисловості.
10. Вулкани в Ісландії активізуються?
Вулкани активізуються
Ісландія
Ось такий на вигляд Аск’я — активний стратовулкан, що в центрі Ісландії. Він не вивергався вже 60 років, тому вчені приділяють йому мало уваги. Але геофізик Фрейстейдн Сігмюндссон приїжджає сюди майже щороку ось уже понад 30 років. І це дало плоди. Дослідник зауважив, що вулкан росте. За останній рік він став вищим на 12 сантиметрів.
[Фрейстейдн Сігмюндссон, геофізик]:«Десятиліттями тут висота зміни ґрунту вимірювалася сантиметрами. Але потім раптово, коли почалися коливання, він піднявся більш як на 70 сантиметрів. Це дуже багато».
Ці зміни підтверджують, що стратовулкан не засинає і може будь-коли вивергнутися.
[Фрейстейдн Сігмюндссон, геофізик]:«Останніми десятиліттями люди дедалі більше цікавляться красою вулканів, приходять подивитися на виверження й бачать, яке воно гарне. Але нині на південному заході Ісландії вулкани активізувалися й спричинили багато руйнувань. Люди мусять переїжджати, і ми згадуємо, наскільки вулкани небезпечні».
Водночас в Ісландії тануть льодовики. Це добре бачить Рагнар Франк Крістіанссон. Він 25 років спостерігає за двома льодовиками. Один із них значно зменшився.
[Рагнар Франк Крістіанссон, волонтер]:«Перші 15 років льодовик то розширювався, то метрів на десять відступав. У цьому нічого особливого. Але останні десять років він щороку відступає на 100 метрів. Це довжина футбольного поля».
Тепер Рагнар не може близько підійти до льодовика, бо поряд утворилося ціле озеро. Доводиться робити заміри за допомогою спеціальної апаратури. Цього року в одному місці льодовик відступив на 300 метрів. Це найбільший показник за останні роки.
Вчені шукають взаємозв’язок між діяльністю вулканів і таненням льоду. Ці дослідження допоможуть спрогнозувати поведінку вулканів та льодовиків в інших регіонах.
11. Ірландець відроджує традицію підняття величезного каміння
Підняти «Груду»
Ірландія
44-річний ірландець Девід, також відомий як Індіана Стонс, відроджує давню традицію підіймання каменів.
Надівши спеціальний пояс і намазавши руки крейдою, він бере камінь вагою 170 кілограмів, який називають «Груда», й обходить з ним дерево в селі Оунінг, що на півдні Ірландії.
Така традиція існує в країні сотні років.
[Девід Кіоган, ірландський силач]:«Раніше чоловіки йшли до церкви, а потім у паб. Звісно, робили ставки, хто зможе підняти камінь. Вони виходили, підіймали камінь і дивилися, скільки разів зможуть обійти з ним дерево. Той, хто проходив найдовше, перемагав. Його соціальний статус зростав».
Девід каже, що підняття каменя дуже відрізняється від сучасної важкої атлетики.
[Девід Кіоган, ірландський силач]:«Є велика різниця між підняттям каменя вагою 170 кілограмів та підняттям штанги такої ж ваги. Штанга ергономічна, призначена для підйому. А камінь лежить на землі. Він незбалансований, має різну текстуру. Це зовсім інша річ. Тож ірландське підняття каменів — один із найскладніших видів спорту у світі. Це великий виклик».
Девід не просто підіймає камені. Він подорожує країною і шукає стародавні підйомні камені. Кожен з них має назву.
Нині він мріє знайти камінь, який, за переказами, підняло лише шість людей в історії. Девід сподівається стати сьомим.
[Девід Кіоган, ірландський силач]:«Я відроджую давню культуру сили на цьому острові, яка полягає в підійманні каменів. Їх підіймали на похоронах на честь померлих, на обрядах посвячення, і це було випробуванням сили для чоловіків та жінок».
12. Нова визначна пам’ятка: в Албанії відкрили мечеть за 30 млн євро
Нова пам’ятка
Тирана, Албанія
Чотири мінарети заввишки 50 метрів і центральний купол заввишки 30 метрів. Нова мечеть займає чільне місце в одному з районів Тирани — столиці Албанії.
Площа будівлі — 10 000 квадратних метрів. Розташована поряд з будинком парламенту.
Місцевий імам каже, що велика мечеть була потрібна, бо раніше тисячі вірян молилися просто на вулиці.
[Газменд Текджа, імам]:«Після падіння комуністичного режиму всі релігійні громади Албанії хотіли збудувати культовий об’єкт, який був би символом, а також місцем для розміщення вірян».
Менш ніж за 100 метрів стоїть католицький собор, а далі до центру — православний.
Утім, в Албанії переважає мусульманське населення. З двох мільйонів 400 тисяч жителів країни іслам сповідує понад половина. Вісім відсотків населення — католики та сім — інші християни.
Водночас різні віри вживаються в Албанії мирно.
[Газменд Текджа, імам]:«Ми завжди добре ставилися одне до одного. Я впевнений, що такий комплекс стане джерелом добра, благ та гармонії серед албанців».
Мечеть почали будувати у 2015 році, і спонсорував його турецький фонд. На проєкт виділили 30 мільйонів євро.
Окрім великих приміщень для молитов, тут є зали для виставок та конференцій, а також двоповерхова бібліотека.
Завдяки своїй османській архітектурі з деякими елементами албанських традицій мечеть уже приваблює туристів.
[Марк Меллема, турист з Нідерландів]:«Мені було дуже цікаво подивитися на Албанію. А мечеть побачили випадково. Ми не знали, що вона нова. Потім ми зайшли всередину».
Мечеть офіційно відкрилася 10 жовтня цього року. Влада має надію, що вона допоможе привабити до столиці Албанії ще більше туристів.
13. Історію творчого суперництва Мікеланджело й да Вінчі показали на виставці в Лондоні
Суперники Мікеланджело й да Вінчі
Лондон, Велика Британія
Це «Мадонна Таддея» — єдина мармурова скульптура Мікеланджело у Великій Британії. Робота виконана в круглому форматі тондо, характерному для італійських майстрів. Хоча скульптура не завершена, вона відбиває ідеальну техніку майстра.
Мікеланджело працював над цим витвором приблизно в 1504 році у Флоренції. У той самий час там створював шедеври Леонардо да Вінчі. Роботи легендарних майстрів демонструють на виставці в Королівській академії мистецтв у Лондоні.
[Пер Рамберг, головний куратор виставки]:«Вони кілька років ідуть пліч-о-пліч. Це два титани епохи італійського Відродження. Вони дуже заздрять один одному й не дуже люблять один одного. Це різні особистості з різними характерами та різним стилем. У ті роки Мікеланджело творить свого “Давида”. Да Вінчі починає писати “Мону Лізу”. Ці видатні події ми вважаємо початком Високого Ренесансу».
Можливо, суперництво між Мікеланджело й да Вінчі досягло піка в 1503–1504 роках. Тоді уряд Флоренції попросив одного створити фреску із зображенням битви при Кашині, а другого — зі сценами бою під Анг’ярі. Ескізи до цих робіт є в експозиції виставки.
У той самий час на флорентійську сцену виходить юний Рафаель Санті. Він на 31 рік молодший за да Вінчі й усього на 8 — за Мікеланджело.
[Пер Рамберг, головний куратор виставки]:«Йому трохи за 20. Він приїжджає до Флоренції між 1504-м та 1508-м роком. І 1504 року всі троє перетинаються. Рафаель дивиться двом майстрам через плече, каже, що хоче в них повчитися. І ми можемо простежити із картин на цій виставці, як усе розвивається. Рафаель бере в них мотиви, а потім по-своєму інтерпретує, грає з ними й перетворює їх на власний витвір».
Вплив да Вінчі та Мікеланджело помітно в таких роботах Рафаеля, як «Мадонна Естергазі» та «Мадонна Бріджуотер». Водночас його твори відрізняються простотою композиції та чіткістю форм.
Мікеланджело, да Вінчі та Рафаель — це три найважливіші ім’я в історії мистецтва доби Відродження.
[Естель Ловатт, художній критик]:«Змагаючись один з одним, вони також покращують свою майстерність, прагнучи досягти великої популярності. Тож це було дуже цікаво. Вони все робили по-різному».
Виставка робіт легендарних майстрів триватиме до 16 лютого.
14. Музиканти знову грають на інструментах найвідомішого скрипкового майстра Австралії
Унікальні інструменти в оркестрі
Канберра, Австралія
Австралійка Піп Томпсон — професійна скрипалька з великим досвідом. Але вона досі не може повірити, що гратиме на інструменті, який видатний у музичній історії Австралії.
[Піп Томпсон, скрипалька]:«Я завжди кажу, що мій власний інструмент трохи громіздкий. Він досить великий. Цей трохи делікатніший, тому на ньому доволі приємно грати. Але я досі вчуся з ним поводитися».
Три інші члени симфонічного оркестру Канберри приєдналися до неї, щоб відродити так званий «квартет Сміта».
Ансамбль складається з двох скрипок, альта та віолончелі. Їх у 40–50-х роках минулого століття виготовив найвідоміший скрипковий майстер Австралії — Артур Едвард Сміт. З 1978 року вони були в історичній колекції Національного музею Австралії.
[Піп Томпсон, скрипалька]:«Це неймовірно. Я сказала б, що це унікальна можливість».
Артура Сміта, британця за походженням, називають «батьком австралійських скрипкових майстрів».
З 1899 по 1970 рік він, хоч і був самоуком, зробив коло 250 струнних інструментів.
[Дженніфер Браян, реставратор]:«Ми зберігаємо “квартет Сміта” в спеціальному приміщенні з контрольованим середовищем. І стежимо, щоб інструменти регулярно оглядали, щоб запобігти будь-яким можливим проблемам».
Квартет створила дочка Сміта. Їй допомагав її чоловік, який був засновником Школи музики в Канберрі.
[Дженніфер Браян, реставратор]:«У світі музичних інструментів існує консенсус, що на струнних інструментах треба постійно грати, щоб зберегти їхнє багатство звучання та резонанс. Для нас це справді захоплива можливість по-новому поглянути на ці музичні інструменти».
15. Різдвяні прикраси цього сезону показали на ярмарку в Лондоні
Різдвяні прикраси
Лондон, Велика Британія
Ці милі різдвяні миші — лише один із товарів, які, як сподіваються магазини, простимулюють покупців витрачати гроші цього святкового сезону.
Від дрібничок, вінків та гірлянд до розкішних ароматичних свічок: компанії демонструють останні тенденції на лондонському ярмарку «Дух Різдва».
Тут зібралося понад 600 роздрібних продавців. Багато хто очікує, що майбутні свята будуть більш прибутковими.
[Рейчел Мітчелл, учасниця ярмарку]:«Я не впевнена, що люди святкуватимуть Різдво масштабніше. Але я думаю, що сюди прийде більше людей. Усі дуже хочуть вийти з дому, піти в гості та зустрітися з тими, кого давно не бачили. Те саме стосується й шопінгу».
Торішній святковий сезон для багатьох був складним через кризу вартості життя.
Але у 2024-му, за прогнозами, обсяг роздрібного продажу у святковий сезон у Великій Британії сягне 96 мільярдів фунтів стерлінгів. Це трохи менше ніж 125 мільярдів доларів.
Цього разу у тренді — суміш традиційного та сучасного стилів. Гарний приклад — екологічно чисті цілісні дубові ялинки. Їх демонструють уперше.
Модульна конструкція дає змогу дереву «рости» шляхом додавання компонентів. Водночас зберігається класична форма ялинки.
[Майк Марчант, учасник ярмарку]:«Ця ялинка прослужить десятиліттями. А коли вона повернеться в довкілля, то не зашкодить природі. Ми вже зауважили, що цього року ситуація з продажами поліпшилася. За початок листопада ми продали втричі більше, ніж замовляли торік».
Ярмарок «Дух Різдва» проходить у Лондоні з 4 по 10 листопада.
16. Прагою проїхали десятки пенні-фартингів
Перегони на пенні-фартингах
Прага, Чехія
Кілька десятків велосипедистів стартують у парку в Празі. Ці перегони й кумедні, й екстремальні. Керувати старовинними пенні-фартингами непросто. Але всі велосипедисти вже мають великий досвід. Багато хто бере участь у перегонах «Празька миля» не перший рік.
[Ярослав Горава, велосипедист]:«Це 30-ті роковини перегонів “Празька миля”. Я тут у 28-ме. Бути членом чеського клубу шанувальників велосипедів з високими колесами — для мене найкраще».
[Станіслав Цинк, велосипедист]:«Це чудово! Насамперед це зустрічі з друзями, з великою кількістю людей. Сюди приїжджають одні й ті ж люди. Половина з тих, кого зустрічаєш, була тут торік чи п’ять-десять років тому. І якщо нам усміхається погода, то це добре, бо бувало, що ми приїжджали і в сніг, і в дощ».
Судді оцінюють швидкість і вміння тримати рівновагу, та все ж головне в цих перегонах — добре провести час.
Пенні-фартинги почали випускати 1870 року. Уже в наступному десятилітті їм на зміну прийшли так звані безпечні велосипеди з ланцюговим приводом та колесами одного розміру. Тому старий транспорт почали називати звичайним велосипедом. Також ходила назва «високе колесо». А пенні-фартингом такий велосипед почали називати пізніше — у 90-х роках ХІХ століття.
Коротке посилання на цю сторінку: