Хаос після повеней
Валенсія, Іспанія
Бруд та руйнування залишили після себе повені в іспанському регіоні Валенсія. Понад 150 осіб утратило життя. Скільки зникло безвісти, влада не повідомляє. Але міністр оборони країни сказала, що кількість загиблих зросте.
У місті Торренте потік води зруйнував міст.
[мешканка Торренте]:«Жахливо! Зазвичай тут чудовий краєвид. Цей міст був гарний. Це була давня споруда, а тепер нічого не залишилося».
Цю повінь уже називають найбільш смертоносною за останні 30 років. Масштаб руйнувань ще будуть оцінювати.
[мешканець Торренте]:«Я ніколи не бачив нічого подібного, ніколи. Річка виходила з берегів. Але щоб так, затопивши навіть Пайпорту, Піканью, Торренте та Чирівелю, я такого ще не бачив».
Потоки води та бруду зруйнували або пошкодили дороги та автомагістраль. Тисячі будинків знеструмлені. У деяких постраждалих містах немає мобільного зв’язку та інтернету. Виникли проблеми з питною водою. Багато водіїв мусили покинути свої автомобілі чи вантажівки й оселитися в тимчасових притулках.
Рятувальники не припиняють допомагати постраждалим. У провінції Аліканте за чотири розвідувальні польоти врятували 20 осіб, зокрема молоду жінку з однорічною дитиною.
Водночас метеорологи випустили нове штормове попередження для півночі регіону Валенсія. Прем’єр-міністр Педро Санчес каже, що не залишить людей без допомоги.
Зараз у країні діє триденна жалоба. А Європейський парламент приспустив прапори Іспанії та Євросоюзу поруч зі своїми штаб-квартирами в Страсбурзі та Брюсселі. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що супутники програми «Коперник» допомагають координувати рятувальні роботи в Іспанії.
2. Сеул повідомляє, що КНДР запустила балістичну ракету великої дальності
Випробування МБР
КНДР
Північна Корея, схоже, провела випробування нової твердопаливної балістичної ракети великої дальності. Про це заявив Об’єднаний комітет начальників штабів Південної Кореї.
[Лі Сон Чон, представник армії Південної Кореї]:«Наші військовики виявили балістичну ракету великої дальності, яку приблизно о сьомій ранку запустили з Пхеньяна в Японське море. КНДР запустила балістичну ракету під великим кутом. Вона впала у Японське море, пролетівши близько тисячі кілометрів».
Японія заявила, що цього разу ракета пролетіла максимально далеко й високо, якщо порівняти з попередніми. Уряд припустив, що це може бути новий тип ракет.
[Йосімаса Хаясі, головний секретар Кабінету міністрів Японії]:«Балістична ракета, запущена цього разу, летіла близько 86 хвилин. Це найдовший політ серед усіх ракет, запущених раніше. Максимальна висота польоту становила понад 7000 кілометрів. Це також найбільше в історії».
Північна Корея теж підтвердила запуск. ЗМІ країни оголосили, що його провели за наказом Кім Чен Ина, який сказав, що це була демонстрація «волі країни до протидії супротивникам».
Попереднього разу КНДР випробувала міжконтинентальну балістичну ракету торік у грудні. Тоді «Hwasong-18», яка працює на твердому паливі, теж запустили під великим кутом. Час польоту тієї ракети відповідав потенційній дальності — 15 тисяч кілометрів. Цієї відстані достатньо, щоб дістати до будь-якої точки материкової частини США.
3. Тисячі грузинів протестують біля парламенту країни, заявляючи про фальсифікації на виборах
Протести після виборів
Грузія
Тисячі людей зібралися біля будівлі парламенту Грузії, не визнаючи результатів виборів, що відбулися в суботу. Вони вийшли після того, як президент країни та опозиційні партії заявили про фальсифікації й закликали масово виходити на вулиці.
Уряд і виборча комісія Грузії кажуть, що голосування було вільним та справедливим, і що керівна партія «Грузинська мрія» перемогла, набравши майже 54 % голосів.
Опозиція не згодна. До того ж спостерігачі заявили про суттєві порушення.
[Заза Мікеладзе, протестувальник]:«Ми тут, щоб захистити наші права, наші європейські перспективи, рівність і демократію».
Керівна партія Грузії іде шляхом поглиблення зв’язків із Росією. Опозиція ж орієнтована на євроінтеграцію.
Президент Саломе Зурабішвілі, яка оскаржує результати разом з опозиційними партіями, каже, що частка голосів керівної партії була набагато нижчою за офіційні підрахунки. Вона також звинувачує у втручанні Москву.
Росія це заперечує, заявляючи, що дестабілізувати ситуацію в Грузії намагається Захід.
Водночас прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у понеділок несподівано приїхав до Грузії і привітав керівну партію з перемогою.
Його країна головує в Європейській раді за ротаційною системою. У соцмережах угорський прем’єр написав, що «Грузія — це консервативна, християнська та проєвропейська держава».
Європейський Союз, США та НАТО закликали до повного розслідування можливих порушень на виборах.
А партія «Грузинська мрія» заявляє, що, як і раніше, повністю підтримує заяву країни на вступ до ЄС.
4. В Ізраїлі заборонили діяльність Агентства ООН у справах палестинських біженців
Діяльність агентства ООН заборонили
Ізраїль
Агентству у справах палестинських біженців заборонили вести діяльність в Ізраїлі. Відповідне рішення ухвалив Кнесет.
Автори законопроєкту кажуть, що співробітники організації причетні до нападу на Ізраїль, що стався торік 7 жовтня, а також, що там працюють члени ХАМАСу та інших терористичних організацій.
У серпні ООН звільнила дев’ятьох співробітників агентства, які, ймовірно, були причетні до нападу на Ізраїль. Також підтверджено, що там працював командир ХАМАСу в Лівані, якого ізраїльська армія знищила у вересні.
[Шаррен Хаскель, співавторка закону]:«Якщо ООН не бажає очистити цю організацію від терористів, від активістів ХАМАСу, то ми маємо вжити заходів, щоб ці люди більше ніколи не змогли завдати шкоди нашому народові».
Агентство у справах палестинських біженців діє у Сирії, Лівані, Йорданії, Єрусалимі, на Західному Березі та в Секторі Гази. Воно надає послуги охорони здоров’я, соцзахисту та освіти, а ще надзвичайну допомогу. Але армія Ізраїлю каже, що в Газі ХАМАС використовує інфраструктуру цього агентства.
[Шаррен Хаскель, співавторка закону]:«Ми побачили, що ХАМАС захопив об’єкти ООН у Газі: школи, лікарні та штаб-квартири. Він використовував їх як військові бази, щоб ховати боєприпаси й фактично вести терористичну діяльність за допомогою об’єктів ООН».
В ООН уважають, що новий закон погіршить гумситуацію в Газі. Стурбованість висловили й голови МЗС Франції, Німеччини, Великої Британії, Японії, Канади, Австралії, Південної Кореї та США.
[Метью Міллер, прессекретар Держдепартаменту США]:«Ми чітко дали зрозуміти Ізраїлю, що необхідно доставляти гуманітарну допомогу цивільним особам. Цивільне населення треба захистити».
Водночас «Хезболла», яка діє в Лівані, у понеділок знову обстріляла територію Ізраїлю. Система ППО «Залізний купол» за один день перехопила понад 100 ракет.
5. Євросоюз остаточно схвалив мита на китайські електромобілі
Мита на китайські електромобілі
Євросоюз
У Євросоюзі набувають чинності мита на китайські електромобілі. Блок ухвалив остаточне рішення після невдалих переговорів із Пекіном. Мита варіюються від 17 % для авто BYD до 35,3 % для SAIC. Для електромобілів Tesla, які імпортують з Китаю, діятиме окреме мито — 7,8 %.
Водночас діятиме й стандартний імпортний збір — 10 %. Таким чином, загальне мито на деякі авто перевищуватиме 45 %.
Тарифи запроваджують, провівши розслідування. Воно виявило, що китайські виробники отримують субсидії від держави, зокрема спеціальні кредити та дешеві матеріали. Це дає їм змогу встановлювати на свою продукцію низькі ціни, що підриває світовий ринок і призводить до банкрутства конкурентів.
США та Канада вже запровадили відповідні мита, які більш ніж удвічі перевищують європейські. У Брюсселі кажуть, що якби в ЄС не вжили жодних заходів, то мільйони китайських електромобілів перенаправили б на європейські ринки.
Китайська торгова палата в Євросоюзі висловила глибоке розчарування митами, назвавши їх «несправедливими». Раніше у відповідь на мита Китай почав розслідування щодо бренді, молочних продуктів та свинини з ЄС. Він також подав скаргу до Світової організації торгівлі.
Водночас деякі держави-члени теж незадоволені митами. Так, Німеччина побоюється, що її великим автовиробникам можуть зашкодити заходи у відповідь. Міністерство економіки країни закликало до подальших переговорів щодо зниження торгівельної напруги та захисту промисловості ЄС.
Європейські автовиробники зіткнулися з напливом дешевших електромобілів із Китаю, які зараз охоплюють 8 % ринку ЄС. У 2019 році їх частка становила менше ніж один відсоток.
У 2025 році цей показник може сягнути 15 %. Водночас ціни на китайські автомобілі зазвичай на 20 % нижчі, ніж на авто європейського виробництва.
6. У «МакДональдзі» заявили, що в яловичих котлетах не було кишкової палички
Отруєння в McDonald’s
США
Компанія McDonald’s заявила, що джерелом зараження кишковою паличкою не могли стати яловичі котлети. Випадки отруєння сталися в період з кінця вересня по середину жовтня. Заразилося 75 осіб у 13 штатах США. Понад 20 потрапили до лікарні, один хворий помер.
Усі випадки отруєння пов’язали з гамбургерами Quarter Pounder. McDonald’s прибрав їх із меню приблизно в п’ятій частині своїх ресторанів у США.
Інспектори з Центрів контролю та профілактики захворювань припустили, що кишкова паличка була в яловичих котлетах або у свіжій нарізаній цибулі.
Міністерство сільського господарства штату Колорадо дослідило зразки м’ясної продукції McDonald’s і заявило, що аналізи дали негативний результат. Експерти вважають, що найімовірніше джерело зараження — свіжа цибуля, яка не пройшла теплової обробки. Її постачала одна каліфорнійська компанія.
Керівництво McDonald’s заявляє, що вилучило з продажу всі продукти, які, можливо, заражені кишковою паличкою. Тепер ресторани не використовують цибулю з каліфорнійської ферми. Водночас гамбургери Quarter Pounder скоро знову почнуть продавати в усіх закладах McDonald’s.
Зараження кишковою паличкою можуть спричинити такі продукти, як недосмажене або недоварене м’ясо, непастеризоване молоко чи соки, сирі фрукти та овочі, приправи та забруднена вода. Захворювання супроводжує діарея, блювання та болі в животі, але може протікати безсимптомно.
7. Американський округ Клаллам з 1980 року безпомилково вгадував, хто буде президентом
Пророчий округ
США
За тисячі кілометрів від американського Капітолія на північному заході штату Вашингтон розташований округ Клаллам. Він відомий як індикатор результатів президентських виборів. Щоразу впродовж 44 років тут обирають кандидата, який зрештою перемагає і в масштабах усієї країни.
Округ тягнеться зі сходу на захід через найпівнічнішу частину півострова Олімпік. У ясний день його можна бачити з Канади. Обрані тут кандидати ставали президентами, починаючи з Рональда Рейгана.
За цей час виборці округу обрали на головну посаду шість республіканців та п’ять демократів.
[Сандра Лайтл, волонтерка Республіканської партії]:«Я не знаю, як вони вгадують. Просто добрі люди є по обидва боки».
Деякі місцеві жителі намагаються зрозуміти цей феномен. Незалежний виборець Пітер каже, що більшість сільських районів схиляються до республіканців, тоді як густонаселеніші частини округу віддають перевагу демократам.
[Пітер Крейг, незалежний виборець]:«Західна частина нашого округу — це більше лісова промисловість та економіка, пов’язана із землею. А східна частина більше орієнтована на пенсіонерів. Я не думаю, що хтось спеціально щось робить. Усі голосують за свої інтереси, і це врівноваження працює».
На щотижневому фермерському ринку в Порт-Анджелесі місцева жителька Жуль Галлаті каже, що люди тут приймають одне до одного незалежно від політичних переконань.
[Жуль Галаті, місцева жителька]:«Я не відмовлюся купувати товар через те, що ви демократ чи республіканець. Я не думаю, що таке взагалі може спасти комусь на думку».
Пол Стоїкан, який живе в крихітній лісовій громаді, каже, що поки це явище зрозуміти не може.
[Пол Стоїкан, місцевий житель]:«Я сам замислювався, що могло викликати таке явище, бо, мабуть, люди вибирають точно. Але як? Я не знаю».
Чи вгадає округ Клаллам і цього разу, стане відомо після 5 листопада, коли пройдуть вибори. У них братимуть участь мешканці ще 3142 округів США.
8. У Стокгольмі запустили перший у світі маршрут електропоромів на підводних крилах
Нова служба електропоромів
Стокгольм, Швеція
Електричний пором на підводних крилах почав перевозити пасажирів у Стокгольмі й цим відкрив нову еру громадського водного транспорту.
[Густав Гассельскуг, засновник компанії ― виробника порома]:«Ми вперше пливемо з пасажирами. Пором ходить від мерії Стокгольма до Екере, що в передмісті столиці».
Поїздка в один бік триває 30 хвилин. На звичайному громадському транспорті треба їхати вдвічі довше. Крейсерська швидкість електричного порома — 46 кілометрів за годину. Запас ходу — 90 кілометрів. Підводні крила дають змогу зменшити споживання електроенергії на 75 %. Ця технологія має ще один плюс.
[Густав Гассельскуг, засновник компанії ― виробника порома]:«Не виникає кільватерного струменя. Це означає, що на багатьох ділянках поруч із містами можна рухатися швидше. Час у дорозі зменшується, і це добре для довкілля».
Пором курсуватиме в Стокгольмі до зими, а потім повернеться до роботи навесні.
Виробник випускатиме три версії порома, розраховані на різну кількість пасажирів. Найбільша місткість — 30 осіб.
Компанія планує постачати такий транспорт до міст усього світу. Вона вже має замовлення із Саудівської Аравії, Нової Зеландії та Німеччини.
9. «Термінатор» проти бур’янів: австралієць знайшов альтернативу гербіцидам
«Термінатор» бур’янів
Австралія
«Термінатор» бур’янів — саме так можна назвати машину, яку створив австралійський фермер з острова Кенгуру. З нею можна прибрати з поля непотрібні рослини, не використовуючи хімікатів чи випалювання.
Нік Беррі, інженер за фахом, вирішив, що найліпший спосіб — це фізичне знищення бур’янів. Свою машину назвав Seed Terminator.
Разом із Ніком над розробкою працювало ще кілька інженерів. Пристрій слід кріпити на комбайн. Усередині є барабан із металевими лопатями. Крутячись зі швидкістю 3000 оборотів за хвилину, він перемелює траву, що потрапляє всередину, і її насіння, а потім розкидає все по землі. Такий спосіб ефективний у боротьбі з однорічними рослинами.
[Марк Ешенден, співзасновник компанії ― продавця машин Seed Terminator]:«Стійкість бур’янів до гербіцидів — загальновідомий факт, але австралійській сталі ніщо не може протистояти».
Учені вважають, що цей метод для природи безпечніший.
[Кріс Престон, працівник Університету Аделаїди]:«Коли фермери спалюють насіння бур’янів та солому, земля лишається голою. Улітку може початися ерозія ґрунту».
Влада Австралії виділила два мільйони доларів США, щоб компанія-виробник розпочала експорт до Європи та Америки.
[Ед Хасік, міністр промисловості та науки Австралії]:«Виробництво створює надійні робочі місця, які добре оплачує. Ми підтримуємо це підприємство. Важливо, щоб Австралія виробляла товари».
Водночас інженер каже, що йому важливо допомагати фермерам економити час та гроші, а ще берегти природу.
10. Електроенергія з водоростей: науковці Чилі розробляють біофотоелектричні панелі
Електроенергія з водоростей
Сантьяго, Чилі
Ці зелені водорості не тільки забезпечують атмосферу киснем, а й у процесі фотосинтезу виділяють електрони. Науковці Чилі використовують цю здатність для виробництва електроенергії. Нова технологія відома як біофотоелектрика.
[Федеріко Таска, працівник Університету Сантьяго]:«Ми розробляємо біофотоелектричні панелі. Що це таке? Панелі виробляють електричну енергію за допомогою водоростей, які ми поміщаємо на електроди. Водорості в процесі фотосинтезу запасають енергію світла та вивільняють електрони».
Раніше в таких експериментах використовували одноклітинні організми — мікроводорості. Чилійські вчені вважають, що багатоклітинні рослини ефективніші.
[Федеріко Таска, працівник Університету Сантьяго]:«Багатоклітинні водорості витриваліші, з ними легше працювати, їх легше збирати. Тому створення та конструювання біофотоелектричної панелі спрощується».
Такі панелі не здатні виробляти багато електроенергії, але можуть стати в пригоді в разі, якщо інші альтернативи недоступні.
[Федеріко Таска, працівник Університету Сантьяго]:«Якщо немає іншого способу (отримати електрику), то така система дасть змогу живити електроенергією лампочку або кілька світлодіодів. Для цього вона точно підходить».
Утім, науковці вважають, що потенціал морських водоростей поки що повністю не розкрито. Можливо, у майбутньому вдасться створити енергоефективнішу установку.
11. Час айвару: як у Косові готують традиційну ікру з болгарського перцю
Приготування айвару
Косово
Збір урожаю болгарського перцю — перший крок у копіткому процесі приготування айвару. Ця традиційна балканська приправа — це овочева ікра, яку додають до гарнірів та м’ясних страв.
Овочі привозять на підприємство, що в Косові, де їх чистять і миють. Масштаб може бути комерційним, але рецепт старий як світ.
[Фахріє Хоті, власниця фабрики]:«Готувати айвар ми вчилися змалку. Косівські сім’ї завжди готували айвар удома для власного споживання».
Перець обпікають на вогні, щоб зняти шкірку, потім подрібнюють і смажать з олією та приправами.
Водночас ринок виробництва айвару зростає, бо сучасні сім’ї мають менше часу та мотивації готувати його самостійно.
Проте тисячі сільських жителів, як і раніше, готують цю овочеву ікру вдома, продаючи надлишки на фермерських ринках у столиці Косова.
[Джеміла Шабані, покупниця]:«Його можна знайти, але треба переконатися, що це справжній айвар. Якщо не додивитись, то можна купити водянистий айвар, який швидко скисне».
Місцеві торговці кажуть, що їхню домашню консервацію дедалі частіше почали купувати ресторани.
Проте для деяких шеф-кухарів приготування власного айвару — і традиція, і джерело гордості.
[Бухар Ксеркса, шеф-кухар]:«Айвар добре поєднується з усім, що ми подаємо. Це дуже важлива частина нашого меню».
Ресторан використовує сімейний рецепт, який передається з покоління до покоління.
[Бухар Ксеркса, шеф-кухар]:«Якщо не дотримуватися тієї технології, яку ми використовуємо нині, то це буде не справжній айвар».
12. Науковці з’ясували, що коти запам’ятовують слова швидше, ніж 14-місячні діти
Коти вчаться швидше
Дослідження японських науковців
Багато власників котів, напевно, не сумніваються, що їхні улюбленці добре розуміють людську мову. А тепер це підтвердили й з наукового погляду. Японські дослідники з’ясували, що коти можуть зіставляти слова з образами та предметами.
В експерименті брав участь 31 кіт. Тваринам на ноутбуці кілька разів показували зображення, паралельно коти чули слова, які їх позначають. Потім їм показували картинки, але деякі слова їм не відповідали. І коти це помічали. Причому вони запам’ятовували інформацію швидше, ніж діти у віці чотирнадцяти місяців.
Шанувальників котів результат досліджень навіть не здивував.
[Еліот Павелін, власник котокафе в Лондоні]:«Я згоден, що коти розумніші за малят. Вони точно знають, чого хочуть і коли цього хочуть. Уміють випрошувати й мають улюбленців. Коти вміють нами маніпулювати й іноді роблять це дуже мило».
Учені ще кажуть, що коти запам’ятовують і свої клички, і клички інших домашніх тварин. Також вони пам’ятають, як звати всіх членів сім’ї їхнього власника.
[Люсі Гойл, фахівець із поведінки котів]:«Той, хто добре розуміє котів, знає, що вони швидко навчаються. Коти розумні. А це означає, що вони можуть набувати як добрих, так і поганих звичок. Таке відбувається постійно. Але приємно бачити, як деякі дослідження підтверджують, що коти вміють навчатися».
Котів одомашнили майже 10 тисяч років тому. Тепер учені хочуть зрозуміти, чи здатність запам’ятовувати слова в них виникла завдяки контактуванню з людьми, чи вони мали її із самого початку.
13. Барвиста регата відбулася на честь 72-го дня народження короля Таїланду
Регата на честь дня народження короля
Бангкок, Таїланд
Барвисту регату провели в Бангкоку на честь дня народження короля Махи Вачіралонгкорна. Йому виповнилося 72 роки ще 28 липня, але урочисту церемонію провели під час буддійського свята.
На річці Чаопхрая в три колони й п’ять рядів вишикувалися 52 човни, якими управляють 2200 веслярів. Процесію очолює королівське судно під назвою «Золотий лебідь». У церемонії разом із королем бере участь його дружина й королева Таїланду Сутхіда.
Човни пропливли річкою 1200 метрів до буддійського храму Ват Арун. Король доставив ченцям одяг для церемонії, присвяченої закінченню посту.
Узагалі такі урочисті регати в Таїланді проводять рідко. За 70 років правління попереднього короля Пхуміпона Адульядета вони проходили лише 16 разів. Але 72-й день народження, згідно з астрологічним календарем, уважають важливою і сприятливою датою. Тому її і відзначили так масштабно.
Маха Вачіралонгкорн зійшов на трон у жовтні 2016 року після смерті батька. Коронація відбулася в травні 2019-го. За кілька днів до цього він одружився з колишньою стюардесою Сутхідою Тіджай. Це вже його четвертий шлюб.
14. 88-річна іспанка щодня проводить фітнес-заняття для літніх людей
Фітнес для літніх
Барселона, Іспанія
Кожен будній день ось уже як 30 років Барбара Мартінес допомагає сотням літніх людей бути в гарній формі. Вона проводить енергійні заняття на популярному пляжі Барселони. І це тоді, як їй уже 88 років.
Робить це безплатно. Єдина її умова — усі учасники мають бути в яскравому одязі.
[Барбара Мартінес, інструкторка]:«Дехто спочатку має сумний вигляд. Я кажу їм: “Переодягніться. Цей темний одяг вам не личить”. Коли ви старієте, ви повинні дивитися в дзеркало й казати: “Я маю чудовий вигляд”. Виходити з дому треба з високо піднятою головою».
Мартінес почала свою кар’єру фітнес-інструктора після виходу на пенсію в 60 років. Спочатку у вільний час вона каталася на велосипеді й здійснювала тривалі прогулянки пляжем. Під час однієї з таких прогулянок вона приєдналася до групи літніх жінок, які займалися спортом. Незабаром вона вирішила взяти ініціативу у свої руки.
[Барбара Мартінес, інструкторка]:«Коли я бачу щасливі обличчя жінок, які займаються спортом, у мене мурашки біжать тілом. Я думаю: “Це найкраще, що я можу зробити”».
Відвідувачі кажуть, що тепер не уявляють свого життя без таких занять просто неба.
[відвідувачка занять]:«Ходьба та вправи дають дуже добрий результат. Ми також спілкуємося з людьми».
[Барбара Мартінес, інструкторка]:«Декому спочатку складно. Але за три дні вони повністю змінюються. Вони кажуть, що замість того, щоб іти звідси втомленими, вони йдуть, наповнені енергією».
[відвідувачка занять]:«Вона кидає нас у бурливі води. Ось у чому проблема. Вона кидає нас туди, а ми випливаємо».
[відвідувачка занять]:«Це повертає літнім життєві сили. Ти хочеш приходити сюди й цілий день проводити за розмовами. Усе дуже добре. Наша наставниця — найкраща з найкращих».
Барбара називає свою групу «Золоті дівчатка». Але до занять нерідко долучаються й чоловіки.
15. У Лондоні тисячі людей відзначили індійське свято Дівалі
Фестиваль вогнів
Лондон, Велика Британія
Індійські традиції оживають на Трафальгарській площі в Лондоні. Тисячі людей прийшли відсвяткувати свято Дівалі. І хоча в різних регіонах Індії його трактують по-різному, але загалом для всієї країни воно символізує настання Нового року.
Ну а в Лондоні Дівалі відзначають індійські іммігранти. Утім, святкування приваблює не лише їх.
[гість свята]:«Тут зібралися різні люди. Є вихідці з Індії та Африки, сюди приїхали туристи з усієї Європи. Є й американці. Британців теж начебто багато. І ми всі просто святкуємо. Це чудова подія».
Дівалі — це ще свято вогнів. В Індії запалюють ліхтарики та свічки як символ перемоги добра над злом.
У Лондоні з нагоди Дівалі проводять концерти та ярмарки. Цього року свято відвідав мер міста Садік Хан. Він має пакистанське коріння і прагне об’єднати різні спільноти міста.
[гість свята]:«Лондон завжди був і залишається однією із найбільш мультикультурних громад. Це одна з найвідкритіших громад, найвідкритіших міст у світі. І всі зібралися тут, щоб відсвяткувати Дівалі разом з нами. Прийшли люди різних верств суспільства, різних культур і навіть різних релігій. Це просто показує, що ми — єдиний народ, ми — єдиний Лондон».
Свято відзначають у Лондоні у 23-тє. Цього року в ньому взяло участь приблизно 10 000 осіб, зокрема й туристи.
16. Мелодичне привітання: як жінки в Бурунді бажають одна одній добра
Милозвучне привітання
Гітега, Бурунді
Літня бурундійка Сільві вперше за кілька місяців приїхала до дочки Мелані до міста Гітега. І ця зустріч починається з аказехе, тобто мелодійного вітання. Ніби наспівуючи, жінка запитує в дочки, чи все добре в сім’ї, чи всі здорові, і бажає щастя. Дочка шанобливо односкладно відповідає «так».
Таке вітання в Бурунді — давній звичай. Ритуал виконують лише жінки, причому починають його старші за віком. Водночас треба руками торкатися плечей співрозмовниці, але в очі не дивитися, поки ритуал не закінчиться.
[Сільві Мбонімпа, мешканка Бурунді]:«Коли люди вітають одне одного й водночас обіймаються, це знак поваги. І вони почуваються щасливими. Вони відчувають щирість».
Коли привітання закінчиться, можна подивитися одне одному в очі, усміхнутися й про щось поговорити.
Бурундійські жінки кажуть, що аказехе — це вираження любові. Але гарний звичай відходить у минуле. Одна з причин — інфекційні хвороби в Африці. Медики рекомендують людям вітатися на відстані, щоб не заразитися під час епідемій. Багато бурундійських жінок і дівчат виросли, жодного разу не побачивши аказехе наживо.
[Пруденсієн Намукобва, мешканка Бурунді]:«Молоде покоління не цікавиться аказехе. Тому в наші дні вже немає тієї чистої любові, яку наші мами почували до своїх рідних, сусідів та друзів».
Утім, ще залишилися бурундійки, які перейняли традицію в мам та бабусь і тепер діляться знаннями з іншими.
[Сільві Мбонімпа, мешканка Бурунді]:«З приходом усього нового це традиційне привітання втратило цінність. Але ми, старше покоління, намагаємося навчити цього молодих, щоб вони зберегли бурундійську культуру».
Деякі науковці вважають, що аказехе може допомогти зміцнити соціальну згуртованість у Бурунді. Ця країна пережила тривалу громадянську війну на ґрунті міжетнічного конфлікту. Останніми роками тут переважно панує мир, і людям треба його підтримувати.
17. У Помпеях знайшли маленький, але пишно оздоблений будинок
Незвичайний будинок
Помпеї, Італія
Житло багатого давнього римлянина важко уявити без атріуму. Але, як виявилося, високий соціальний статус можна було продемонструвати й без нього. Археологи розкопали в Помпеях будиночок без внутрішнього дворика, але пишно прикрашений фресками.
Помешкання назвали Будинком Федри на честь міфологічної цариці Афін. Тут знайшли добре збережену фреску зі сценою з давньогрецького міфу про Федру і її пасинка Іпполіта.
У будинку збереглися й інші фрески: наприклад, із зображенням, імовірно, Венери та Адоніса. Також тут знайшли пошкоджене малювання, на якому зображено міфологічний сюжет «Суд Паріса».
До того ж у будинку зберігся домашній вівтар, теж прикрашений фресками. Ці культові місця служили для поклоніння так званим домашнім богам — ларам і пенатам.
[Габріель Цухтрігель, директор археологічного комплексу «Помпеї»]:«Ми перебуваємо в маленькому, але пишно оздобленому будинку в Помпеях. І для розкопок домашнього вівтаря — ларарія — потрібна співпраця різних фахівців. Тут працюють археологи, реставратори та археоботаніки. Вони мають зрозуміти, як проходив ритуал останнього жертвопринесення перед виверженням вулкана. Тут збереглося обгоріле підношення й ритуальний ніж».
Помпеї колись були містом, що процвітало. Його історія обірвалася в 79 році нашої ери, коли сталося сильне виверження Везувію. Вулканічний попіл поховав під собою місто, приховавши його від людських очей на півтори тисячі років. Донині археологи розкопали 80 % території Помпеїв.
18. Мешканці Лондонського зоопарку граються з гарбузами й святкують Гелловін
Гелловін у зоопарку
Лондон, Велика Британія
Помаранчеві гарбузи з кумедними гримасами додали яскравих відчуттів азійським левам у Лондонському зоопарку. Насамперед це розвага для семимісячних Малі, Сьяні та Шанті, які ще ніколи не відзначали Гелловін. А їхня мама Ар’я і тато Бхану просто спостерігають.
Доглядачі кажуть, що така забава важлива для левенят. Вони вчаться стрибати, атакувати жертву та перевертати предмети. Щоби гарбузи більше приваблювали, їх посипають приправами.
[Емі Маккілоп, доглядачка]:«Левенята граються й добре проводять час. Але гра — це опанування важливих навичок».
Малі та Сьяні — самці, а Шанті — самка. Характер у левенят різний.
[Емі Маккілоп, доглядачка]:«Малі трохи незалежніший. Він любить усамітнення. А Сьяні дуже товариський. Йому хочеться бути попереду всіх. Наша самка Шанті дуже розумна й некваплива. Вона вичікує, а потім забирає їжу в хлопців, коли ті відволікаються. Вона розумна й дуже схожа на маму».
Гелловін відзначають й інші мешканці зоопарку. Три гарбузи отримали сурикати Френк, Пенні та Дракула. І хоча частування має кожен, чужий гарбуз іноді здається смачнішим.
Коротке посилання на цю сторінку: