30.08.2024
Телеканал NTD

Огляд світових подій (з 8 по 12 березня)

Огляд світових подій (з 8 по 12 березня)

1. Поширення коронавірусу: карантин у містах і закриття кордонів Пандемія набирає обертів Міста запроваджують карантин Чотири..

Дата завантаження: 2024-10-30

video
play-sharp-fill

1. Поширення коронавірусу: карантин у містах і закриття кордонів

Пандемія набирає обертів
Міста запроваджують карантин

Чотири іспанські міста закрили на карантин через спалах там коронавірусу. Вони розташовані за кілька десятків кілометрів від Барселони.

Спікер каталонського уряду сказав, що в зоні карантину проживає близько 70 тисяч осіб.

Спочатку влада Іспанії слабо відреагувала на епідемію. Однак після того як кількість хворих у країні почала різко зростати, вона закрила аеропорти для літаків з Італії, а також закликала людей утриматися від поїздок. Школи та університети в країні не працюватимуть щонайменше два тижні, а в’язниці оголосили, що не пускатимуть відвідувачів.

У Канаді ж коронавірус виявили в дружини прем’єр-міністра країни Джастіна Трюдо. Софі Грегорі вже відправили до лікарні. А прем’єр два тижні проведе в самоізоляції вдома. Його прес-секретар повідомив, що голова уряду почувається добре, і симптомів хвороби в нього немає.

Водночас Японія, як і раніше, збирається провести літню Олімпіаду в Токіо. Профільний міністр Сейко Хасімото сказала, що скасовувати чи переносити Ігри не будуть. Раніше президент США Дональд Трамп запропонував японському урядові відкласти Олімпіаду на рік через пандемію.

[Сейко Хасімото, міністр з організації Олімпіади]:
«Я чула пропозицію Дональда Трампа. Міжнародний олімпійський комітет й організатори Ігор?2020 не розглядають можливості скасування чи перенесення Ігор. Вони готуються провести безпечні Ігри за нинішнім графіком. Стартують вони 24 липня».

Колумбія заборонила круїзним лайнерам заходити до своїх портів. Президент країни оголосив надзвичайну ситуацію до 30 травня після того, як у місті Картахена в туриста виявили коронавірус. Загалом у країні дев’ятеро заражених COVID-19.

Інші країни Латинської Америки по-різному реагують на пандемію. Приміром, президент Венесуели Ніколас Мадуро сказав, що скасовує всі авіарейси до країни з Європи й Колумбії. Водночас він заявив, що жодного випадку коронавірусу у Венесуелі не виявили.

Влада Мексики сказала, що не планує обмежувати в’їзд до країни для міжнародних туристів або закривати кордони. За словами президента-соціаліста Андреса Мануеля Лопеса Обрадора, поки немає наукового підтвердження, що такі обмеження можуть захистити громадян від хвороби.

І нарешті президент Перу оголосив, що запроваджує режим надзвичайного стану й забороняє масові заходи. Він також сказав, що планує обговорити ситуацію з іншими регіональними лідерами під час онлайн-конференції.

Загальна кількість заражених коронавірусом у світі перевищила 134 тисячі осіб. Загинуло майже 5000.

2. «Це диктатура»: протест венесуельців зупинили сльозогінним газом

Розгін протесту сльозогінним газом
Каракас, Венесуела

Сльозогінним газом розігнали демонстрацію в Каракасі. Венесуельці на чолі з лідером опозиції Хуаном Гуайдо йшли до будівлі Національної асамблеї, щоб вимагати чесних президентських виборів.

Протестувальники пройшли лише кілька кварталів, і силовики перегородили їм дорогу. Гуайдо намагався домовитися з поліцією, але на демонстрантів почали розпилювати сльозогінний газ.

[протестувальниця]:
«Вони навіть не дали нам пройти. Ви думаєте, це не диктатура? Це диктатура, а Мадуро і його люди постійно стверджують, що це не так. Але Мадуро — диктатор».

Торік у січні після інавгурації Ніколаса Мадуро масштабні протести у Венесуелі спалахнули з новою силою. Спікер Національної асамблеї Гуайдо, заявивши, що соціаліст Мадуро узурпує владу, оголосив себе тимчасовим виконувачем обов’язків президента. Його підтримали уряди більш як 50 країн. Але до осені протести вщухли.

11 лютого Гуайдо повернувся із закордонного дипломатичного туру й почав закликати прихильників відновити демонстрації. Венесуельці відгукнулися. Перед маршем до парламенту опозиційні законодавці провели засідання прямо на вулиці в районі Лас-Мерседес.

[Хуан Гуайдо, лідер опозиції]:
«Ми маємо намір узяти на себе відповідальність. Я беру на себе відповідальність і буду йти попереду. І депутати робили так неодноразово. Ми всі разом (протестуватимемо) на вулиці, поки не досягнемо мети».

Мадуро звинувачують у тому, що він довів колись багату нафтовидобувну країну до глибокої економічної кризи. Венесуела занурилася в бідність і потерпає від стрімкої інфляції. Новим потрясінням для економіки стало недавнє падіння світових цін на нафту. Вони впали, коли не вдалося оновити угоду ОПЕК+.

3. Мінфін Франції закликав ЄС розробити план підтримки економіки в умовах коронавірусу

Поширення коронавірусу
Мінфін Франції закликав ЄС до дій

Європі необхідно розробити масштабний і скоординований план дій, щоб підтримати свою економіку в умовах епідемії коронавірусу. Про це міністр фінансів Франції сказав під час радіоінтерв’ю.

[Бруно ле Мер, міністр фінансів Франції]:
«Європа повинна довести свою політичну ефективність. Я очікую сильної, масштабної та скоординованої реакції Європи, яка допоможе уникнути економічної кризи після епідемії».

Він також додав, що наступного тижня під час зустрічі з колегами по єврозоні висуне свої пропозиції.

[Бруно ле Мер, міністр фінансів Франції]:
«Історія світової економіки розділиться на два етапи: до коронавірусу й після. Думаю, наші громадяни чекають від нас підтримки незалежності та суверенітету, якщо говорити про стратегічні виробничо-технологічні зв’язки, а також хочуть глобалізації, коли мова йде про те, щоб бути відповідальнішими й організованішими».

На думку ле Мера, темпи зростання економіки Франції цього року можуть стати нижчими ніж 1%. Раніше прогнозували 1,3%.

До скоординованих заходів закликає й Італія, яка більше за інші країни ЄС постраждала від епідемії. Їй довелося помістити на карантин всю північ, де розташований її промисловий і фінансовий центр.

Німеччина ж уже пообіцяла підтримати свої компанії, які постраждали від спалаху.

[Петер Альтмаєр, міністр економіки Німеччини]:
«Разом з європейськими друзями і, звичайно, тут, у Німеччині, ми вживемо необхідних заходів: збільшимо інвестиції та прискоримо планування, а також допоможемо постраждалим компаніям, кожній окремо».

Загалом у Європі епідемія коронавірусу найбільше зачепила Італію, Францію, Німеччину, Іспанію, а також Швейцарію, Нідерланди, Швецію, Бельгію та Норвегію.

4. У Китаї всього за тиждень знайшли донорські легені для двох пацієнтів з коронавірусом

Підозрілі трансплантації
Звідки надійшли органи?

Нещодавно китайські державні ЗМІ повідомили, що двом пацієнтам, які підхопили коронавірус, пересадили легені й що їхній стан зараз стабільний. Операцію зробили 59-річному чоловікові та 66-річній жінці. До цього вони були в критичному стані й не могли обійтися без апарата штучної вентиляції легенів.

Деякі експерти зазначили, що відповідні органи в Китаї знайшли підозріло швидко. Так, згідно з даними китайських ЗМІ, в обох випадках на це пішло не більш як шість днів. Тоді як, скажімо, у Нью-Йорку пацієнти переважно очікують донорських легенів 10?14 місяців.

Китайські ЗМІ повідомили, що органи надійшли від донорів після клінічної смерті. Але не надали ніяких інших подробиць про померлих.

[Хуан Шивей, експерт у галузі трансплантології з Гонконгу]:
«Скільки років було донорам? Які в них були хвороби? Що призвело до смерті мозку? Ця інформація повинна бути доступною. Але влада не надала жодної інформації. Вона просто сказала, що двоє людей пожертвували свої легені, тому вони змогли провести термінові трансплантації».

Експерти кажуть, що знайти відповідні органи так швидко, ще й для двох пацієнтів одночасно це просто неймовірний збіг.

[Хуан Шивей, експерт у галузі трансплантології з Гонконгу]:
«Ми знаємо, що здебільшого органи донорів з мертвим мозком надходять від жертв ДТП. Але на вулицях Китаю зараз узагалі майже немає людей. Машин теж небагато. Тому шанс, що будуть люди з померлим мозком, украй малий. Як вони так швидко змогли знайти відповідні органи?»

Хірург, який провів операцію, сказав, що, у разі успіху, вони зроблять більше трансплантацій пацієнтам, постраждалим від коронавірусу. Така обіцянка викликає багато запитань. Зокрема, звідки беруть органи?

Торік Міжнародний незалежний трибунал у Лондоні виніс свій вердикт щодо звинувачень, що китайська влада масово видаляє органи в живих в’язнів сумління.

[сер Джеффрі Найс, голова Міжнародного незалежного трибуналу в Лондоні]:
«У Китаї вже давно примусово видаляють органи у в’язнів сумління, і кількість жертв теж значна».

Згідно з висновками трибуналу, а також за даними багатьох правозахисників, компартія Китаю використовує як живий банк органів в’язнів сумління, які зазнають у КНР жорстоких переслідувань. Серед них уйгури, тибетці та парафіяни домашніх християнських церков. До цього переліку належать, зокрема, і прихильники мирної духовної практики Фалуньгун, які керуються принципами чесність, доброта й терпіння, а ще виконують медитативні вправи.

Щодо пересадження легенів пацієнтам з коронавірусом, деякі експерти сумніваються в ефективності таких операцій. Вони кажуть, що після трансплантації імунну систему пацієнта треба пригнічувати, і вона не зможе протистояти вірусу, якщо він знову проявиться.

5. Турецькі цигани заробляють на мігрантах, які оселилися біля кордону з Грецією

Цигани мають заробіток від мігрантів
Караагач, Туреччина

У селі Караагач неподалік від турецько-грецького кордону розгорнулася жвава торгівля. Місцеві цигани продають мігрантам овочі, фрукти й посуд. Потік біженців, які прямують до Євросоюзу, несподівано став для них вигідним.

Зазвичай цигани живуть з того, що виростили на своїх присадибних ділянках. Вони також збирають і здають вторсировину. Але тепер їм випала можливість заробити торгівлею.

Біля кордону в наметовому таборі поселилося 4000 мігрантів. Цигани намагаються забезпечити їх товарами й продуктами. Також деякі за гроші возять біженців по покупки.

Серед торговців є й турки.

[торговець]:
«Мені хотілося б заробляти за інакших обставин. Хочеться, щоби мігранти не страждали тут і не були жертвами цієї ситуації».

Мігранти кинулися до кордону з Грецією наприкінці лютого. Тоді президент Туреччини оголосив, що його країна більше не може стримувати біженців, які прагнуть до ЄС. Ця заява прозвучала після загибелі турецьких військовиків у сирійській провінції Ідліб, де веде бої армія Башара Асада, яку підтримує Росія.

Влада Греції рішуче налаштована не впускати нелегальних мігрантів. Вона посилила охорону морського й сухопутного кордонів.

Водночас Таїп Ердоган заборонив біженцям добиратися до Греції Егейським морем, бо цей шлях небезпечний. На суші їх зупинятиме поліція, а в морі — берегова охорона.

6. Французькі фермери бояться, що Велика Британія знизить продовольчі стандарти

Заклик фермерів
Кальвадос, Франція

Власниця французької птахоферми Ізабель Лебальє непокоїться щодо майбутньої торгової угоди між ЄС і Великою Британією. Вона побоюється, що після «брекзиту» Лондон знизить продовольчі стандарти, і тоді Францію заполонить дешеве й низькоякісне куряче м’ясо.

На своїй фермі на заході Франції Лебальє за рік вирощує 250 тисяч бройлерів. Вона каже, що Велика Британія може знизити стандарти, бо хоче укласти торгову угоду також зі США. А там існує практика обробляти курятину хлором і виробляти яловичину, застосовуючи гормони. До ЄС така продукція не надходить, оскільки тут продовольчі стандарти вищі.

[Ізабель Лебальє, фермер]:
«Щоб убезпечити себе, забивши курок, їхні туші занурюють у хлор. Тут ви такого ніколи не побачите».

Також фермери побоюються, що коли торгову угоду буде укладено, Велика Британія стане менше імпортувати французької курятини. Тоді вона заполонить місцевий ринок, через що ціни почнуть знижуватися.

[Енн Рішар, голова Національної асоціації птахівників Франції]:
«Під час переговорів про “брекзит”, про мита між Європою і Сполученим Королівством треба все зробити обмірковано. Ми повинні зберегти можливість експортувати курятину. Друге й найважливіше — Велика Британія мусить зберегти санітарні стандарти як у Європі».

Уряд Великої Британії зазначає, що за жодних обставин не знизить свої продовольчі стандарти. Утім, він не може пообіцяти, що не допустить на свій ринок американську курятину, оброблену хлором.

7. Заборона на автомобілі вплинула на центр міста Гент

Місто без машин
Гент, Бельгія

Історичний центр бельгійського міста Гент із 2017 року повністю закрито для приватних автомобілів. На вулицях можна побачити тільки електричні автобуси, велосипеди та пішоходів.

Цю «зелену» програму запровадив заступник мера міста Філіп Ваттеу.

[Філіп Ваттеу, заступник мера Гента]:
«Є пішохідна зона — це обмежена зона, закрита для автомобілів. Є також шість інших зон».

До кожного із цих шести районів через центр не потрапити. Для цього користуються кільцевою дорогою. Проект коштував 4?5 мільйонів євро. Він значно видозмінив центр міста. Раніше там було повно машин.

[Філіп Ваттеу, заступник мера Гента]:
«Застосувавши ці дуже прості заходи, дуже нескладний план пересування, ми позбулися машин, що проїжджають через центр. Місто стало безпечнішим, екологічнішим, зросла якість життя».

Місцева влада повідомляє, що користуватися громадським транспортом стало на 10% жителів більше.

Також у місті з’явилися так звані велосипедні вулиці. На них пріоритет мають велосипеди. Автомобілі можуть їхати зі швидкістю не більше ніж 30 кілометрів за годину й зобов’язані не випереджати велосипедиста, хай би як повільно він їхав.

Також було запроваджено систему оренди електромобілів, а біля закритого центру облаштували більше автостоянок. Утім, на думку місцевих жителів, головна зміна в тому, що до центру повернули водні канали. Раніше їх заасфальтували, щоби збільшити кількість паркомісць.

Проте не всі задоволені змінами. Деякі кажуть, що правила несправедливі щодо людей похилого віку чи з інвалідністю. Хоча центром курсують електричні міні-автобуси, вони не можуть охопити всі вулиці.

8. Гаррі й Меган востаннє з’явилися на публіці як монарше подружжя

Остання монарша роль
Лондон, Велика Британія

Британський принц Гаррі й Меган Маркл востаннє взяли участь у публічному заході як чинні члени королівської сім’ї. Подружжя відвідало службу у Вестмінстерському абатстві з нагоди Дня співдружності націй.

Це також уперше, коли їх бачать разом з іншими головними членами королівської сім’ї після того, як у січні було проведено екстрену зустріч щодо їхнього бажання зняти із себе високі обов’язки. На службі присутня королева Єлизавета II, принц Вільям з дружиною Кейт і принц Чарльз із дружиною Каміллою.

Січнева угода набирає чинності 31 березня. 35-річний Гаррі й 38-річна Меган більше не матимуть титулу «Їх королівська високість», не зможуть використовувати слово Royal (королівський) у своєму брендінгу й перестануть отримувати гроші з державної скарбниці. Принцом Гаррі залишиться, але втратить почесні військові звання. Утім, збереже за собою звання майора, капітана третього рангу й майора авіації. Адже він 10 років служив в армії.

Після заяви про відхід від монарших справ Гаррі й Меган більшу частину часу провели в Канаді. До Великої Британії повернулися нещодавно для прощального раунду зустрічей. Їхній маленький син Арчі залишився в Північній Америці.

За словами представника, подружжя планує часто бувати у Великій Британії і після того, як перестане бути монаршим.

9. У підземеллі Брюсселя з пивних відходів вирощують гриби

Підземна грибна ферма
Брюссель, Бельгія

Ця грибна ферма розташована прямо під жвавими вулицями Брюсселя. Її заснували в районі Кюрегем у старовинних приміщеннях, які впродовж століття як тільки не використовували.

100 років тому над ними була скотобійня. Якийсь час тут проходили концерти електронної музики. Однак із 2014 року тут почали вирощувати гриби й зелень.

[Квентін Деклерк, представник ферми]:
«Праворуч — виробництво опеньків намеко. Це дуже особливі гриби, вони помаранчеві й дуже клейкі. З них готують місо-суп та інші японські страви».

Температура в підземеллі ніколи не опускається нижче ніж +11 градусів. Це ідеальні умови для вирощування грибів, таких як гливи й шиїтаке.

А заснувати таке виробництво вдалося завдяки компанії, що розташована неподалік. Це пивоварня, яка вже близько 120 років виготовляє традиційні бельгійські сорти пива. Але що в неї спільного з грибною фермою?

Виявляється, гриби чудово ростуть на відходах пивного виробництва. Зазвичай пивоварні їх просто викидають. А тут усе йде в діло.

[Коллін Раковські, співробітниця пивоварні]:
«Коли ми перемелюємо зерно й дістаємо з нього солодку воду, то потім із залишками мало що можемо зробити. Тож це, безумовно, добре, коли придумують нові способи використання відпрацьованого зерна».

Якщо на цій пивоварні відходів поки недостатньо, ферма звертається до інших таких підприємств Брюсселя. Таким чином, за місяць компанія вирощує до п’яти тонн грибів.

У підземеллі є ще грядки із зеленню. Більшу частину продукції постачають місцевим ресторанам.

Відходи виробництва можна використати як корм для худоби чи добриво. Компанія віддає їх фермерам безкоштовно.

10. Магма й запаморочлива висота: Нік Валленда пройшовся над вулканом

Нік Валленда пройшовся над вулканом
Нікарагуа

Знаменитий акробат Нік Валленда здійснив екстремальну прогулянку над кратером вулкана Масая в Нікарагуа. Довжина металевого троса — 550 метрів. Канатоходець подолав увесь шлях за 31 хвилину.

Валленда виконує запаморочливий трюк зі страховкою. Йому також довелося надіти респіратор і захисні окуляри. Над кратером з вогненною магмою підіймаються отруйні гази. Навіть трос довелося натягувати безпосередньо перед виступом, щоб його не роз’їли токсичні випари.

За кілька метрів до протилежного краю Валленда скидає окуляри й респіратор і пробіжкою завершує ризиковану прогулянку. Цей трюк став, напевно, найнебезпечнішим з усіх, що виконав канатоходець.

[Нік Валленда, канатоходець]:
«Шлях з ухилом вгору вимагає більше зусиль, а шлях униз дуже неспокійний. Це теж проблема. Крім того, тертя взуття на шляху вниз турбує більше, ніж під час підйому вгору».

Нік належить до сьомого покоління циркової династії Валленд. Він пройшов над Ніагарським водоспадом і над Великим каньйоном. На його рахунку ще безліч трюків. Причому чимало з них він виконав без страховки.

Прогулянку над вулканом канатоходець запланував ще торік.

11. Австралійка закликає людей не годувати пінгвінів-знайд

Порятунок пінгвінів
Маргарет-Ривер, Австралія

Цього молодого пінгвіна скоро відпустять у море. А кілька його одноплемінників, які належать до чубатих пінгвінів, поки залишаться під опікою австралійки Лінди Мойлі. Вона доглядає за птахами, яким з тих чи інших причин не вдалося дістатися кінцевого пункту під час сезонної міграції.

Щороку чубаті пінгвіни здійснюють тривалу подорож через південь Західної Австралії, щоб завести потомство. У цей час вони ще й линяють. Тих, хто не зміг дістатися, знаходять на узбережжі. Потім відвозять до центрів порятунку.

[Лінда Мойлі, власниця центру порятунку пінгвінів]:
«Дуже прив’язуєшся, хотілося б, щоб вони залишалися тут цілий рік, але для них це не найкращий варіант».

Лінда виходжує птахів, щоб ті відновили сили й повернулись до своїх колоній. Вона хотіла б, щоби люди знали, що треба робити зі знайдами.

[Лінда Мойлі, власниця центру порятунку пінгвінів]:
«Ви можете залишатися з птахом і стежити за ним. Просто вбезпечте його і зв’яжіться з рейнджерами».

Також Лінда закликає утримуватися від спокуси чимось пригостити пінгвінів.

[Лінда Мойлі, власниця центру порятунку пінгвінів]:
«Їх не треба годувати чи напувати, поки вони не опиняться в центрі догляду. Лише його працівники знають, що їм можна давати».

Пінгвіни зазвичай перебувають у спеціальному закладі до шести тижнів. Потім їх по кілька особин повертають на прибережні острови.

Їм також вживляють мікрочипи, щоб збирати інформацію про міграцію.

12. Подружжя зібрало колекцію статуеток котів, якої вистачило на цілий музей

Музей статуеток котів
Краків, Польща

Коти, що мають вигляд мотрійок, дозаторів мила й просто статуеток. Цей музей у Кракові повністю присвячено мурчикам. Він належить Наталії та Юрію — подружжю, що переїхало з України.

[Наталія Кошова, власниця музею]:
«Цю колекцію ми збирали понад 15 років. Коти приїжджали з усіх країн — звідти, де ми були на відпочинку, де були наші друзі, знайомі теж нам привозили. Усе почалося з маленького котика з Німеччини, якого мені подарували. З нього й почалася вся колекція».

Колекція містить статуетки з порцеляни, каменю та металу. Є подушки й картини із зображенням кумедних котиків.

[Юрій Свєшніков, власник музею]:
«Кожен кіт тут унікальний — звідкись привезений. Тут є коти з Індії, тут є коти з Іспанії, тут є коти з Росії, з України. Багато, звичайно, з Китаю».

Власники музею кажуть, що перевезти колекцію до іншої країни було важко. Кожну статуетку ретельно упаковували, але під час огляду на кордоні близько 15 фігурок усе одно розбили.

Зараз у музеї можна побачити сотні експонатів. Туристи тут — часті гості.

[турист із Великої Британії]:
«Я завітав до музею, бо ми помітили кота біля входу, і це привернуло нашу увагу. А зайшовши всередину, дуже здивувалися, побачивши так багато картин і статуеток».

[туристка з Великої Британії]:
«Тут є на що подивитися. Є і звичайні коти, і перси, і менські, і всілякі інші».

Тепер Наталія планує розширити музей і додати ще один зал, де можна буде відпочити в товаристві живих котів.

13. Традиції хорезмійського танцю дбайливо зберігають в Узбекистані

Хорезмійський танець лязгі
Ташкент, Узбекистан

Лязгі — найвідоміший хорезмійський танець. Його вважають віддзеркаленням душі народу. Узбецький національний філармонічний ансамбль танцю виконує лязгі вже понад півстоліття. Танцюристи репетирують у Ташкенті.

[Шоназар Батиров, балетмейстер]:
«”Лязгі” означає тремтіння. Тремтіння рук, пальців і плечей. Під час танцю тіло рухається як горизонтально, так і вертикально — ніби хвиля. Працює кожен м’яз тіла».

Лязгі — дуже ритмічний. Танцюристи енергійно рухають руками й плечима, змушуючи дзвеніти монетки і дзвіночки на костюмах. Поступово темп прискорюється, досягаючи апогею.

Танцюристи повторюють рухи тварин і птахів, а ще за допомогою мови тіла розповідають про життя свого народу.

[Рашида Султанова, танцівниця]:
«Я народилася й виросла в Хорезмі. Я впевнена, що наш хорезмійській лязгі має свій особливий характер, свою магічну енергію. Цим танцем людина передає почуття, виражає емоції».

Зараз у Хорезмійському вілояті існує дев’ять видів лязгі. Спочатку танець виконували під ударні інструменти. Потім почали використовувати зурну, дутар і чанг. Акомпанують також й узбецькими кастаньєтами, які називаються кайрак.

[Заміра Гаффарова, танцівниця]:
«Це кастаньєти. У нас у Хорезмі (їх використовують) споконвіку. Ці я зробила з мармуру сама. Відшліфувала. Має бути камінь і мідь, яка дзвенітиме, коли об нього вдарятиметься».

Хорезм — це давня держава. На її території тепер розташований Хорезмійський вілоят. Походження лязгі точно невідоме. Але зображення людей, які виконують танець, схожий на лязгі, знаходять під час розкопок стародавнього міста Топрак-кала. Вони належать до періоду з I по IV століття нашої ери.

Торік у грудні лязгі додали до списку Світової нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Коротке посилання на цю сторінку:

Hide picture

Підпишись на e-mail розсилку

Вибери, що б ви хотіли отримувати на свій e-mail: