Культура і розваги

Неоціненні золоті рукописи з усього світу показали в Лондоні

[This post contains advanced video player, click to open the original website]

Блиск золота — ось що робить ці рідкісні експонати ще унікальнішими. У Британській бібліотеці в Лондоні виставили на огляд 50 рукописів із 20 країн. Найстарішому манускриптові понад півтори тисячі років.

Наймініатюрніший експонат — восьмикутна релігійна книга з Персії. Палітурка — із чистого золота. Футляр — з білого нефриту. Датована XVI–XVII століттям.

[Аннабель Галлоп, співробітниця Британської бібліотеки]:
«Блиск золота — це універсальна мова, зрозуміла в усьому світі. І доказом цього є наші експонати. Неважливо, чи в Каїрі в XIV столітті, чи в Константинополі в VII, люди за допомогою золота виражали свою святобливість і повагу».

Також золотом малювали в книгах ілюстрації або ж просто ним писали. Часто воно ставало мовою дипломатії. Наприклад, під час Столітньої війни між Англією та Францією один французький солдат і письменник надіслав листа королю Річарду II. Лист написав золотом і в ньому закликав до миру.

[Елеонора Джексон, співробітниця Британської бібліотеки]:
«Це спосіб проявити повагу до Річарда, а також справити на нього враження багатством і культурою французького двору. І це спосіб зробити лист чудовим подарунком, яким він дорожитиме і який на нього вплине».

Ще одна цікава історія стоїть за листом малайською мовою. Його відправив правитель Джохору Наполеону III. Написаний теж золотом.

[Аннабель Галлоп, співробітниця Британської бібліотеки]:
«Він написав цей прекрасний лист із безліччю теплих слів, компліментів і дуже розумно, нічого не сказавши по суті. Золото в цьому листі просто для замилення очей. Воно наче приховує, що текст майже беззмістовний».

Цей величезний указ 1789 року — теж перлина виставки. У ньому висловлено волю шаха Алама ІІ — правителя Імперії Великих Моголів.

[Аннабель Галлоп, співробітниця Британської бібліотеки]:
«Папір позолочений і закріплений на червоній шовковій тканині. Висота виробу — майже два метри. Указ написано перською мовою, яка була офіційною в державі Великих Моголів».

У Південній і Південно-Східній Азії раніше часто писали золотом важливі тексти й дипломатичні угоди. Проте до наших днів таких документів збереглося мало. Людей приваблювало саме золото, а не історична цінність. Тому дорогоцінний метал просто переплавляли.

Виставка в Британській бібліотеці триватиме до жовтня.

Leave a Comment

Останні записи

Їдять котів та листя: жителям Судану загрожує голод через війну

Коли на тлі війни в Судані почався голод, сім'я Ліни, щоб вижити, вдалася до крайніх…

1 день тому

У центрі столиці Ірландії демонтували 200 наметів нелегальних іммігрантів

Ірландська поліція демонтувала наметове містечко нелегалів, яке розросталося в центрі Дубліна протягом року. Загалом поряд…

1 день тому

Огляд світових подій (з 28 квітня по 3 травня)

1. Град з куряче яйце, снігопади й торнадо: провінції Китаю потерпають від негоди Природні катаклізми…

1 день тому

Китайські компанії здешевлюють електромобілі в боротьбі за ринок

90-дюймовий екран нижче від капота та музика для пішоходів — такими й подібними до них…

1 день тому

У Тбілісі посилюються протести проти закону про іноагентів

Тисячі грузинів заблокували найважливішу транспортну розв'язку в Тбілісі. Тут посилюються протести проти спірного законопроєкту «Про…

1 день тому

Поліція зачищає від демонстрантів кампуси американських університетів

Тільки недавно поліція знищила пропалестинський табір у кампусі Колумбійського університету в Нью-Йорку, а вже в…

2 дні тому