Наука і технології

У Швеції працює перше у світі переробне підприємство з автоматичним сортуванням текстильних відходів

[This post contains advanced video player, click to open the original website]

Щороку в Євросоюзі викидають майже шість мільйонів тонн текстилю. Це одинадцять кілограмів на людину. Багато речей можна використовувати як вторсировину. Але тут починаються складнощі. Для перероблення годиться не все, отже відходи треба сортувати. За таких обсягів це дуже важке завдання.

Знайти вихід змогли у Швеції. На переробному заводі в Мальме працює перша у світі установка, яка автоматично сортує текстиль.

Машина рівномірно розподіляє відходи конвеєрними стрічками. Після цього речі потрапляють під ближнє інфрачервоне випромінювання та проходять спектроскопічний аналіз.

[Анна Вілен, працівниця переробного заводу]:

«Такий же метод застосовують для сортування пластику. Інфрачервоні промені просвічують тканину, і машина визначає склад волокна».

Потім стиснене повітря здуває річ на потрібну стрічку. Після сортування текстиль упаковують і відправляють на перероблення.

Установка може розпізнавати три типи тканин одночасно. За рік тут сортують 24 тисячі тонн текстилю. Це майже третина того, що за такий самий період викидають у Швеції.

[Анна Вілен, працівниця переробного заводу]:

«Це перше таке підприємство, але абсолютно точно не останнє. Європі знадобиться набагато більше заводів з автоматизованим сортуванням».

У Європі текстильні відходи переважно спалюють або відправляють на звалище. Раніше країни ЄС домовилися заборонити знищення непроданих текстильних товарів. Також, на думку експертів, треба відмовитися від так званої швидкої моди.

[Ельзе Скольд, доцент Данської королівської академії мистецтв]:

«Часто перероблення текстилю прирівнюють до економіки замкнутого циклу. Але для цього потрібен якісний текстиль, якісна продукція, яку можна неодноразово переробляти, чого ми не робимо. Зараз ми переробляємо текстиль дуже низької якості й перетворюємо його на нову низькоякісну тканину, а це безглуздо».

Фахівці також кажуть, що змішані тканини поки що не підходять для перероблення. Зазвичай вторсировиною стає бавовна, льон, шерсть і поліестер.

Leave a Comment

Останні записи

Китайські електромобілі Leapmotor продаватимуть у Європі

Китайські електромобілі Leapmotor незабаром почнуть продавати в Європі. Компанія з Ханчжоу створила спільне підприємство з…

1 день тому

Огляд світових подій (з 12 по 17 травня)

1. Блінкен: «Ви не самі — за вами стоїть глобальна коаліція» Візит Блінкена Київ, Україна…

2 дні тому

Як вітаються слони

Люди можуть вітати одне одного по-різному. Можна сказати «привіт», потиснути руку, обійняти, поцілувати в щоку…

2 дні тому

Переможницю Вестмінстерського дог-шоу пригостили обідом у ресторані в Нью-Йорку

Святковий обід для переможниці Вестмінстерського дог-шоу влаштували в ресторані в Нью-Йорку. Мініатюрний пудель із кличкою…

2 дні тому

Сильний шторм налетів на Техас: четверо загиблих

Щонайменше чотири людини втратило життя внаслідок сильного шторму, що налетів на Х'юстон. Принаймні двох загиблих…

2 дні тому

Поліція очистила кампус Каліфорнійського університету від протестувальників

Поліція затримала кількох пропалестинських активістів, які протестували в Каліфорнійському університеті в Ірвайні. Офіцерів із десяти…

2 дні тому